Potilaana S211 320 CDI vm 2004. Mittaristoon tulee korisymboli jossa nuoli ylöspäin. Teki sen, että kompressori ei lähtenytkään pumppaamaan. Auto oli ollut toimintakuntoinen ennen tätä. Jumppasin korotusnapilla ynnä muuta renkaiden vaihdon yhteydessä, jolloin järjestelmästä suhisi venttiilien kautta ilmaa ulos. Tapahtui niin, että perä laskehti lopulta reilusti (ei yllättäen vaan touhuamiseni tuloksena). Myös keula tuli hieman alaspäin.
Sain liikuteltua auton piuhaan. Auton taso saatiin palautettua normaalisti ja todettiin samalla kompressorin toiminta (Muuten: Juuri vaihdettu männänrengas teki käynnistä alkuun kankeahkon, mutta käynti norjistui pumppausten aikana). Diagnoosina Starilla kuvan mukaiset koodit. Koitettiin samalla laskea auton korkeusasemaa. Keulan taso saatiin säädettyä, mutta takapäätä kokeiltaessa järjestelmä heitti yhteysvirheen. Sama toistui kahteen kertaan. Auton asema palautettuun "nollatasoon".
Autoon on vaihdettu taakse uuden ilmajousipaketit (Bilsteinin kokonaisuudet) vuosi sitten.
Milläs tavalla pussin venttiilipaketin (kaksi venttiiliä) sielu sähköisesti onkaan? Mittailin takapussien liittimiä. Nastojen väliltä löytyi seuraavanlaisesti vastuksia: (nastan 3 suunnassa on pussi yläpää kun se ei kuvasta ilmene)
Kontaktit 3-1 noin 3 ohmia
Kontaktit 3-2 noin 9 ohmia
Kontaktit 2-1 noin 12 ohmia
Mittasin noin samat vastukset neljästä takapään pussista. Kaksi oli lähes uutta, yksi kuvassa näkyvä vanha sekä yksi autossa kiinni oleva pussi. Auto oli mittaushetkellä takanurkka tunkilla, mutta erittäin todennäköisesti lepotilassa (viittaan Airmaticin herätysproseduureihin) koska ovia ei oltu availtu hetkeen joskaan ne eivät olleet lukossa.
En mennyt vielä kokeilemaan, nouseeko auto korotettuun moodiin koska huomenna sillä pitäisi päästä ajamaan maakuntaan ja mieluusti takaisinkin. Eli en ole varma, lähteekö kompressori tulille juuri nyt. Nyt järjestelmään saatiin painetaso ylös kun se kävi piuhan päässä ja toivoisin sillä päästävän edestakaisin vaikkei kompressori vikatilan takia lähtisikään tulille.
Kysymys: Viittaako vikakoodi ennemminkin toimimattomaan pussiventtiiliin vai johtosarjan tai liittimen katkokseen (virtakatkos).
Kysymys: Kuinka vastaavissa tilanteissa väki on edennyt?
Kysymys: Venttiilipaketti on kaiketi joissain pusseissa irroitettavissa? Alkuperäisessä se vaikutti olevan haastava toimenpide. Ainakin customin avaimen se vaatii? Lähteekö venttiilipaketti pyörittämällä pois?
Vinkit olisivat kovin tervetulleita.
