Voisikohan kardaanin tukilaakeri mennä noilla kilsoilla ja tehdä kummallisia oireita? Tuntuu että auton alustassa olisi vähän joka nurkassa jotain häikkää.

Saman tyyppistä tääläkin. Oletko tehnyt havaintoa että esiintyykö tuo ääni ylämäessä edes hyvin loivassa nousussa?
Löytyy koko sarja. Ostin talvivanteiksi mutta löysinkin alut niin nuo jää tarpeettomaksi. On siisti sarja, saksantuonnista jolla ei noilla ajettu kait juuri yhtään. Olisin tulossa Tuusulaan sunnuntaina ...zukka kirjoitti: ↑To 05.08.2021 16:14
Varapyörä (se kottikärryn pyörä) alle ja kokeilu, ääni katosi!
Aloin tutkimaan tuota reilu 200tkm ajettua orkkis vannetta ja tässä tulos:
https://photos.app.goo.gl/fY4mbbuEkGiejX6D9
https://photos.app.goo.gl/Qm55F6jLSZ8mS3gS7
https://photos.app.goo.gl/xRPAA6V8Dco6M5SKA
Olisiko kenelläkään lähistöllä halpaa vastaavaa?
16"x7" et 37?![]()
Olihan tuossa pihassa näköjään jo vähän isompikin öljyläntti..sallaas kirjoitti: ↑To 19.08.2021 21:13 Pihaan ylämäkipaikalle ilmestynyt oletettavasti öljytippoja, sellaisia noin parin euron kolikon kokoisia. tuossa autoa pidän yönyli keula ylöspäin. Reilu kuukausi sitten ensimmäisen kerran havaittu. Ensiksi luulin ilmastoinnin kondenssivedeksi kun tuo on hyvin reipas sitä päästämään mutta eipä ole pisarat kuivuneet.. Missään tasaisella paikalla pysäköidessä en ole huomannut mitään vastaavaa, ei ole ainakaan silmiin pistänyt. Tarviipa jättää auto tasaiselle viikonlopuksi ja alkaa kiinnittää asiaan huomiota.
Autohan kävi heinäkuun lopussa huollossa eikä sielä ainakaan mitään öljyvuodoista sanottu.