Yhden Viton virtalukon olen korjannu sekä yhden muunkin mersun virtalukon. Viton ei pelannu oikeastaan enää ollenkaan. Tämä toinen pelasi kun sitä "kiusasi". Kummassakin oli aivan selkeät syyt toimimattomuuteen. Toisessa oli todella hankaleessa paikkaa kylmäjuotoksia. Millään Wellerin kolvilla ei siihen päässy käsiksi. Vian paikallistamisessa Leican stereomikroskooppi oli kyl korvaamaton apuväline. Viton oli optiikassa vika.
Viton missä vika oli optiikassa niin avain ei kääntyny lainkaan. Senhän saa kääntymään kyllä konstilla täysin normaalisti mutta kun lukko ei avainta tunnista niin eipä se mitään auta. Toisessa se puoli oli kunnossa mutta kääntämisestä ei tapahtunut mitään tai kiusaamalla sit sai auton käyntiin. Viton meni muutaman varoittelun jälkeen mykäksi. Tämä jälkimäinen oli oireillu jonkinaikaakin ja paheni sit niin et saatto mennä kymmenenkin minuuttia autonkäynnistystouhussa
W447:n virtalukosta ei ole tietoa onko lähellekään samanlainen kun W639:n lukko on.
Viton virtalukon korjaushinnaksi oli annettu paikallisessa tähtitieteellinen hintalappu. Toinen tuli ns. kaverilta korjaukseen
Ja vielä vinkki. Jos päädyt itse puhdistamaan niin sitten
EI hiilivetyjä siihen hommaan
Lisään vielä tuosta CAN väylästä. Eli jos jonkin toimilaitteen väylässä on selainen vika että se torppaa signaalin kulkua ni se ilmeisesti voi tehdä kiusaa myös virtalukon toiminnalle. Mutta tässä kaikki laitteet toimi kuten kuuluu eikä oireita ole ollut niin homma lie on kunnossa. Se ehkä kuitenkin kannattaisi tarkistaa että onhan se puhaltimen toimimattomuus kiinni virransaannista. Jos on automaattinen niin CAN väylä sitäkin voi ohjata. Mietin vaan sitä että voiko virran katkaisu sulakkeelta ns herättää sen eloon muusta syystä kuin siitä ettei se saa virtoja?