W124 apusimpukan korjaussarjoista

Kaikki 25+ vuotiaita Mersun mallisarjoja koskeva keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Arska55
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 154
Liittynyt: Pe 10.10.2025 08:58

W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja Arska55 »

Kaipailisin kokemuksia hyvistä W124 apusimpukan korjaussarjoista.

Vastikään törmäsin tänne foorumillekin päivitelleen henkilön tuskailua W124 apusimpukan kanssa; Kaverilla oli ruvennut alkuperäinen apusimpukka naukumaan, ja oli sitten hommannut Lemförderin korjaussarjan. Paketissa lukee Made in China ja sitä oli puslienkin laatu. Uudet puslat ja ne metalliset sisäosat oli jo paketista lähtiessään aivan juntturassa. Puslat kun oli rasvan kanssa lyönyt paikalleen ja kiristänyt ohjemomenttiin, oli ohjaus mennyt aivan juntturaan. Sitten kun oli ottanut puslat auki ja yrittänyt irroittaa niitä metallisia sisäkooleja kumivulkanoinnista, oli kumi revennyt tyystin ja puslat käyttökelvottomat.

Oli sitten rälläkällä irroittanut purku 124:sesta alkuperäiset puslat ja kasannut niillä.

Samoja kokemuksia itseltänikin. 6 tkm kesti Lemförderin sarja, kunnes veti ohjauksen juntturaan ja rupesi narisemaan siihen malliin, että heikompaa rupeisi jo hirvittämään.

SKF:än sarja oli kaikkinensa parempi ja metalliosat pyöri jouhevasti kumiosassa. Ennen asennusta käytin metalliosat kumeista irti ja voitelin ne hyvällä rasvalla. Nyt kuitenkin 4 tkm jälkeen apusimpukka on väljä :oops:

Täytyy kyllä sanoa, että varaosien laatu on laskenut merkittävästi. Käytännössä ihan sama onko merkkiosa vai halvempi tarvike, eroa ei käytännössä ole. Lemförder ollut kyllä tähän asti hyvässä maineessa, mutta tuo apusimpukan korjaussatsi on kyllä täysi floppi.

Onko ainut kestävä ratkaisu hommata alkuperäinen korjaussarja? Saako niitä enää muualta kuin Ebaysta?
-W124 300DT -91
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12938
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja epk »

kyllä orkkis osa taitaa ainut kestävä (ylipäätään toimiva) olla, veholta saa 250e
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13914
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja karra »

Katselin piruuttani jenkeistä Rockautosta. Kaikki muut oli kiiltäviä osia mutta tämä on erilainen, metalliosat mustia. Kumipuslat näyttää kyllä olevan samanlaisia...

Kuva

https://www.partzilla.com/product/autom ... 896e2b61ad Nyt 16 taalaa, oli ennen 75 taalaa.

Nuo on rockautosta loppu, ja muualtakin tosin.
1969 Lincoln Continental Mk III Coupe museoauto
1987 MB 560 SEC museoauto
1991 MB 190E projekti
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk] https://www.overdrive.fi/forum/threads/ ... na.316063/
2013 MB A 180 daily driver syys-talvi-kevät
https://www.youtube.com/user/karra224
AssanHassan
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 105
Liittynyt: Ke 22.10.2014 11:19

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja AssanHassan »

"Ennen asennusta käytin metalliosat kumeista irti ja voitelin ne hyvällä rasvalla." Tuosta kohdasta jäin miettimään tuota "hyvällä rasvalla"... Nythän ei ole toki tietoa tuon kumin laadusta, mutta ymmärtääkseni mm. EPDM ei oikein tykkää kaikista rasvoista. Ilmeisesti mm. mineraaliöljypohjaiset voivat sitä turvottaa, haurastuttaa tms. Lainaus jostakin tekstistä, että "voi muuttua tahmeaksi, venyä tai murentua" jne.
Avatar
Väsynyt Mies
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 216
Liittynyt: Ti 05.06.2007 19:29
Paikkakunta: Kotka

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja Väsynyt Mies »

Miksi sinne yleensäkään pitäisi laittaa mitään rasvaa, jos sitä ei osan valmistajakaan sinne ole laittanut edes vähissä määrin?
Välillä vähän vastoinkäymisiä ja sitten taas pettymyksiä.

Nyk.
-MB S212 E220T Bluetec -15
-MB S203 C180T -03

Ex.
-MB X204 GLK220 -14
-MB S210 E240T -99
-MB S202 C180T -00
Avatar
Arska55
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 154
Liittynyt: Pe 10.10.2025 08:58

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja Arska55 »

Rasvaa ei ole ikinä tullut laitettua itse kumiosiin, vaan puslan kumi- ja metalliholkin väliin. Kumiosan sisäpuoli on holkitettu, eli siellä on metalli metallia vasten.

En tiedä, onko näissä Lemförder, Febi Bilstein, SKF jne. apusimpukan korjaussarjoissa ns. teflon pinnoitus nuissa metalliosissa. Sen puute voi olla toki osasyyllinen metalliosan hirttämiseen ja enennaikaiseen kulumiseen.
-W124 300DT -91
AssanHassan
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 105
Liittynyt: Ke 22.10.2014 11:19

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja AssanHassan »

Joo sorry, kunhan totesin, että etenkään se ns. gummiosa ei välttämättä (kaikesta) rasvasta tykkää. Oletettavasti myös metalliseoksissa voinee olla eroja halpa vs. orkkis. Kait noiden palikoiden kanssa on muissakin automerkeissä ollut "ns. haasteita".
Avatar
Arska55
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 154
Liittynyt: Pe 10.10.2025 08:58

Re: W124 apusimpukan korjaussarjoista

Viesti Kirjoittaja Arska55 »

AssanHassan kirjoitti: Su 19.04.2026 14:31 Joo sorry, kunhan totesin, että etenkään se ns. gummiosa ei välttämättä (kaikesta) rasvasta tykkää. Oletettavasti myös metalliseoksissa voinee olla eroja halpa vs. orkkis. Kait noiden palikoiden kanssa on muissakin automerkeissä ollut "ns. haasteita".
Joo, näin se tosiaan on. Joissain sarjoissa nuo kumihelat saa käsin painamalla paikoilleen. Hyväksi todettu tapa on käyttää vanhaa pulttia ja kiristää sillä puslat paikoilleen.

Väljähän tuo minunkin apusimpukka on, pitänee ehkä katsella jokin purkuauto, mistä saisi hyväkuntoiset orginelli puslat nykyisten pilipaliosien tilalle.
-W124 300DT -91
Vastaa Viestiin