W210 sähköflekti ei toimi

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
jaket
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 51
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:10

W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja jaket »

Eli vm. 2000 bensaväyrysessä lauhduttimen edessä oleva tuplaflekti pyörii laiskasti ja tämän seurauksena kompura menee pois päältä.

Onko tietoa kun pitää automaatti-ilmastoinnin AUTO-näppäimiä pitkään pohjassa puhallin lähtee päälle mutta pitäisikö sen puhaltaa kokoajan täysillä vai miten?

Nyt se pyörähtelee nykäyksittäin 2-3 s. syklissä.
Avatar
LopenUupunut
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 8347
Liittynyt: Ti 12.01.2010 22:40

Re: W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja LopenUupunut »

Flektin hihna poissa paikoiltaan ja siellä välissä ?.
Toinen flekti on moottorilla ja toiselle välitetään pienellä ohuella hihnalla voima.
Avaa edestä päin pari klipsiä ja ruuvia, ota liittimet irti ja paketti nousee ylös...laita hihna paikoilleen ja kasaa.

Tsekkaa paineet, paina "rest" nappia 10sek. Näyttöön tulee vasemmalle 1 ja oikealle esim. 23.....kelaa oikealla isolla napilla vasen nro 7 kohdalle, mitä oikealla lukee ?

Kone käynnissä ja ilmastointi päällä.....

.
Opel, "weird lieben autos"....
jaket
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 51
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:10

Re: W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja jaket »

Flekti toimii kun antaa suoraan virtaa eli vika ei ole siinä. Siksi haluaisin tietää kun painaa AUTO-nappeja pitkään antaako ilmastointi täyden ohjauksen flekteille = pyörivät täysillä. Eli pääsisi mittaamaan onko ohjain rikki vai kaapelit vai mitä.

Vika huonmattiin ilmastointihuollossa kun paineet nousivat liian korkealle. Tuolloin flektit lähtivät pyörimään vasta kun antoi kädellä alkuvauhtia.
jaket
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 51
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:10

Re: W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja jaket »

Jatketaampa vielä. Onko tietoa mistä tulee tehonsyöttö puhaltimen ohjausyksikölle (kuskin puolen etuvalon alla)? Jos tulee suoraan sulakerasialta onko tietoa mikä rasia ja mikä sulake? Auton Saksankielinen sulakekartta ei ihan auennut.

Tässä tietoja noihin aiempiin kysymyksiinsitä jos joku painii samojen ongelmien kanssa:

-Kun pitää molempia AUTO-nappeja pohjassa 10 sek menee täysi ohjaus (10 mA) flektille
-REST-napia 10 sek pohjassa niin saa eri anturi / ohjaus arvoja näkyviin. Kohta 20 on puhaltimen ohjausvirta (0-10 mA).

Paineet oli (kohta 7) 30bar kun auto ei käy ja 7bar kun auto käy. Onko OK?
Avatar
MiHe
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6520
Liittynyt: La 23.02.2008 12:47
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja MiHe »

(eikös siinä lapun toisella puolella ole lontooksi?) Sulake nro 20 (ja jossain 41) näkyvät olevan noiden sulakekarttojen mukaan mitä netissä oli... konehuoneen boksissa tuo varmaankin on.

Ohjainyksikön vaihdolla selvis, kun mulla teki just tollasta hiljasta pyörähtelyä jos pyynti oli yli 50% nopeutta (tosin vaan yks ropelli).
W212 350CDI -09
W219 320CDI -07

Ex:W220 320CDI -01
Ex: W211 320CDI -04
Ex: W210 270CDI -01
janneja
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 74
Liittynyt: To 21.05.2009 18:17

Re: W210 sähköflekti ei toimi

Viesti Kirjoittaja janneja »

Kyllä mulla sähköflekti toimii, vaan ei se toinen.

Minkäkokoinen hihna sinne pitäisi ostaa?
En tuolta KL:n, enkä Motonetin sivuilta löytänyt ko. tuotetta.

W210, 320CDI -02
Vastaa Viestiin