Lainaus kyseisestä ketjusta jos on mennyt ohi:
Suunnilleen 3kk nyt takana EQS:n kanssa ja 4tkm. Pitkää matkaa tullut heitettyä sen verran toisille paikkakunnille että on saanut tuon ajomäärän jo kasaan, vaikka normaalisti ajankin aika vähän vuodessa ja enimmäkseen paikallisesti kauppareissuja ja muuta.Spesifisesti tämä yksilö:
https://www.youtube.com/watch?v=31NPeqyl1sE
https://www.apu.fi/artikkelit/mercedes- ... lis-koeajo
Eli Vehon entinen esittelyauto, jonka alkuperäinen rekisteritunnus on EQS-1. Valitettavasti en saanut kilpeä, vaan se on nyt Vehon seuraavassa EQS esittelyautossa.
...
On kyllä varsinainen kilometrinnielijä. Hiljainen, pehmeä ja ajaa suorastaan itseään kun on Distronic ja automaattiohjaus ("aktiivinen ohjausavustin") päällä. Yhden polkimen ajo on aivan mahtava kokemus, ja kannustaa kyllä rauhalliseen ja pehmeään ajoon. Tämän 2tkm aikana en ole kovin montaa kertaa koskenut jarrupolkimeen. Tuuletetut ja hierovat penkit tuo kivan silauksen matkustusmukavuuteen.
Vähän lisää havaintoja tästä viime ajoilta. Ilmeisesti vanteiden peseminen painepesurilla johtaa siihen että jonkun aikaa pesun jälkeen tulee punaista jarruvirhettä näyttöön. Sitten kun ei vähään aikaan ole pesun tarvetta niin ei ole virheilmoituksiakaan tullut. Toisaalta mulla on ehkä keskimääräistä perusteellisempaa tuo oma peseminen kun pesen myös pyöräkotelot ja muutenkin pesen runsaan veden kanssa.
Kolikon kääntöpuolena ei kyllä vanteille jarrupölyä sähköautossa tule. Voi pitkäänkin ajaa niin että vanteet näyttää aika puhtaalta. Kurakelien jälkeen on sitten pesun tarvetta.
Tuossa kuntolenkin aikana laskeskelin päässäni että jos olisin kesän ajot tähän asti 560 SEC:llä tai Corvetella ajellut niin olisi 1100 € mennyt bensaan. Sähköautolla mennyt alle 200 € ja siinäkin on runsaasti yläkanttiin arvio, kun suurin osa on kotona sukosta pörssisähköllä ladattu ja kallista suurteholatausta tien päällä vain vähän. Eli kyllähän tästä säästöä tulee nopeasti ajoon tarvittavan energian osalta. Toki muut asiat sitten maksaa, mutta niitä ei voi suoraan verrata, kun sillä rahan käytöllä sitten saa muutakin kuin ne kilometrit...
Mulla on muuten pörssisähkö vaihtunut tämän kuun alusta takaisin kiinteään eli jatkossa auton lataaminen omasta seinästä 13,5 - 14,5 snt/kWh sisältäen kaikki kulut, kesät talvet ja aamuin illoin, seuraavat 2 vuotta.
Auton muoto/aerodynamiikka on jotenkin erikoinen kun ajossa se kerää hyttysiä keulaan ja peileihin aivan järkyttävää tahtia. Siis ero on aivan selvä kun autoa vertaa näihin muihin autoihin mitä minulla on ollut, jopa W205:een. EQS:lla ei tarvitse ajaa kuin sata kilsaa ihan selkeässä ei-hyttyskelissä eikä mitenkään illalla, niin se on kerännyt keulaan kuolleita hyttysiä, mitä on tosi ärsyttävää pestä autosta pois. Toki jokaiseen autoon tulee ajossa kuolleita hyttysiä keulaan mutta jostain syystä tässä autossa niitä tulee poikkeuksellisen paljon.
MBUX on kaatunut ajossa kerran ja CarPlay on mennyt jokusen kerran semmoseen tilaan ettei se yhdistä puhelimeen ennenkuin uudelleenkäynnistyksen jälkeen, kerran piti parittaakin puhelin uudestaan.
Puolison kanssa ei ole ihan löydetty vielä Hyperscreenistä logiikkaa että mitkä asiat voi apukuski tehdä päänäytölle omalta näytöltään ja mitkä asiat niillä näytöillä on ihan eri ja toisella ei onnistu kun toisella on tehtynä. Esimerkiksi omien musiikkien laittaminen sivunäytöltä koko autoon soimaan taisi vaatia että päänäytöllä ei ollut mitään soimassa, tai jotain vastaavaa. Toisaalta sivunäytöllä navin asettaminen vie sen päänäytölle, mikä voi kostautua jos apukuski sitten dismissaa navigaation omalla näytöllään kun se sitten katkaisee navigoinnin päänäytölläkin.
Kuskina jos on kirjautuneena kuskin paikalla sisään, on takkuilevaa siirtyä hetkeksi takapenkille (esim välipalaa syömään) kun takapenkin viihdejärjestelmiä ei voi käyttää yhtä aikaa kuin etujärjestelmää. "Olet jo kirjautuneena muualle" tyylinen on siis virheilmoitus, joka siinä tulee, eli pitää kurkotella etupenkille kirjaamaan itseään ulos tai on käytettävä takatilojen viihdejärjestelmää uloskirjautuneena.
Kuljettajan näyttöä käytellessä on toisinaan tullut käytettyä perusmittariston navigointinäkymää (eli se missä on nopeus ja ajoteho mittareina ja mittarien välissä kartta) ja siinä pistää silmään kartan heikko laatu ja epäselvyys verrattuna muihin MBUX näyttöihin. Tuossa on viimeistely jäänyt vähän kesken.
Yksi asia mitä olen ihmetellyt on, että laturin piuhan ollessa kiinni auto hukkaa ajoakun varausta suunnilleen prosentin tunnissa. Piuhan ollessa irti akku ei vaju käytännössä yhtään. Liittyyköhän tämä johonkin semmoiseen että piuhan ollessa kiinni auto ajaa jotain ilmalämpöpumppua tms. ylläpitääkseen akun latauslämpötilaa tai jotain, mihin tuo energia häviää? Tämä vajuminen siis tapahtuu vaikka piuhassa ei ole virtoja, se on vaan kytkettynä (kotipilttuussa tietenkin). Tämä vajuminen kannustaa kyllä lataamaan auton sinne "eco" 80%:iin ja irrottamaan piuhan autosta heti.
Lataamisesta puheen ollen akun hoitokirjasessa (jonka ohjeiden noudattamista olevinaan edellytetään akkutakuun voimassa pysymiseksi) annetaan aika radikaaleja toimintaohjeita akun hoitamiseksi. Esimerkiksi pitäisi päästää muistaakseni kerran viikossa akku suhteellisen tyhjäksi ja antaa sen olla siinä yön yli ennenkuin akkua lataa uudestaan. Siis ei kerran kuussa, vaan kerran viikossa. Aika paljon pitää jo ajoakin tulla että tuon saa tapahtumaan, tai pitäisi järjestään pitää ajoakkua jossain 20-40 % varauksessa paitsi jos aikoo ajaa yli sata kilsaa lähitulevaisuudessa.
Saattaa kuulostaa purnaukselta nämä jutut, mutta se johtuu vain siitä että kaikkea hyvää ei jaksa kirjoittaa, nehän ovat itsestäänselvyyksiä mistä arvosteluissakin puhutaan. Plussapuolien puolella tässä keskimäärin kuitenkin ollaan ihan kirkkaasti ja sen näkee siitäkin miten paljon on tullut kilometrejä muutamassa kuukaudessa.


