latausongelmia 124d

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
juissi81
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: Ti 16.08.2005 19:54

latausongelmia 124d

Viesti Kirjoittaja juissi81 »

bosch 70 amp. ensi oireet: turanhajua. valot himmui. ja lopuksi kun auton sammutti niin latausvalo syttyi ja polttoaineen sekä lämpötila viisarit jäivät "puoliasentoon".vaikka otti virtaavaimet pois lukosta. vaihdettiin latauksen säädin uusi. latausvalo sammui ja toimi 70 km matkaajoa.. se ilmeisesti lopetti taas latauksen.tyhjäkäynnillä himmeät valot kun nostaa kierroksia niin kirkastuu. nyt kun yrittää startata autoa kuuluu jostain koelaudan takaa vaimeaa ääntä. ei lähde käyntiin.. onko maadoitus häiriöitä vaiko laturi rikki...?
Avatar
Soininen
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 185
Liittynyt: La 28.05.2005 19:08
Paikkakunta: Lieksa

Re: latausongelmia 124d

Viesti Kirjoittaja Soininen »

juissi81 kirjoitti:bosch 70 amp. ensi oireet: turanhajua. valot himmui. ja lopuksi kun auton sammutti niin latausvalo syttyi ja polttoaineen sekä lämpötila viisarit jäivät "puoliasentoon".vaikka otti virtaavaimet pois lukosta. vaihdettiin latauksen säädin uusi. latausvalo sammui ja toimi 70 km matkaajoa.. se ilmeisesti lopetti taas latauksen.tyhjäkäynnillä himmeät valot kun nostaa kierroksia niin kirkastuu. nyt kun yrittää startata autoa kuuluu jostain koelaudan takaa vaimeaa ääntä. ei lähde käyntiin.. onko maadoitus häiriöitä vaiko laturi rikki...?
Olisko taas siellä hehkureleessä.Korjatkaa muut jotka on perehtyneet dieseleihin.Kallistuisin kuitenkin ensin siihen että mittaisin latausjännitteen.
AJA MILLÄ AJAT, MUTTA MERSULLA LOPUT.

Mersu on Mersu!!! Ni...ni...niiiin, ja, sitten muut on näitä katiskoita.
aseva
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 369
Liittynyt: Su 25.09.2005 18:15
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja aseva »

Oiskohan laturin liukuhela lopussa, eli kulunut puhki. Oireet viittaa siihen.
Laturi irti , säätäjä pois, niin voi tirkistää liukupinnan. Jos kulunut, niin voi vaihtaa.
Jos menee vaihtoon, niin kannattaa uusia laakerit samalla.
Ajokit:

Fiat Ducato-98
Vectra D -06
DKW Hummel -61
Vastaa Viestiin