Tarkennetaan, ettei auton 12V:n sähköjärjestelmän tarvitse täyttää samoja vaatimuksia kuin 230V:n.
Siten nämä edellä mainitut luokitukset koskevat vain niitä osia ja laitteita autossa, jotka kytketään verkkojännitteeseen.
Lisätään vielä sekin, että aina ei ole oma henki tai omaisuus kyseessä. Siinä kun oma auto palaa, niin saattaa palaa jotain muutakin ympäristöstä, joka ei olekaan enää omaa.
Nämä ylläpitolaturit ovat hyviä laitteita ja aivan kaikki eivät tarvitse sitä niin tiheästi käyttää, että käytön kokisi hankalaksi tai työlääksi. Ja onpahan mahdollista ladata jotain muutakin akkua. Toistuvan ja usein ilmenevän lataustarpeen ilmetessä on kiinteän esim. aiemmin esitetyn Defan laturin hankinta aika harkinnan arvoista.
Nämä "kunnon merkit" ovat niin älykkäitä, että eivät vahingoita akkua, vaikka lataisi useasti ja vähän pidempäänkin. Osaavat siirtyä joustavasti ylläpitotilaan.
Mutta... tämä varmaan riittikin tästä "laittomuusosastosta" tältä erää.
Lähitulevaisuudessa tai miksei jo nytkin, voidaan taas palata asiaan uudelleen uusien haasteiden parissa sähkö- ja hybridiautojen osalta.
Sitten näiden sähköjärjestelmien kimpussa puuhasteltavilta vaaditaan sähköturvallisuustutkinto (poislukien 12V:n järjestelmä)

.