Terveppä terve ko merssuli ja
Seuraavaa vikaa pukkais;
D päällä pahiten liikennevaloissa yx äkkiä humppaa tyhjäkäynnin 500 eli sammumisen rajamaille asti ja nousee takas ... Rail vaihdettu, suuttimet mitattu prikat vaihdettu, egr vaihdettu sisälle osia(eli ei koko osaa)
Egr putsaus auttanut pahimpaan tyhjäkäynnin sekoiluun vaihdepäällä. Voisiko egr itse kehikon sähköpuoli aiheuttaa tällaista eli koko egr venttiilin vaihto auttaisi vaivaan.
Ajossa toimii muuten niinkuin kuuluu eli ei vaikuta ei toimintaa ei kulutukseen ajossa.
Eli jos jollain tarjota ehjää käytettyä egr niin voidaan ostaa?
Uusimaa haku kauppa
W210 220cdi 2002vm
Re: W210 220cdi 2002vm
Mikä on "Rail" joka on vaihdettu ?
Yleensä tuon käynnin soutamisen aiheuttaa polttoainepaineen säädin rail-putken takapäässä, sen tarttuileminen, ei ehdi mukaan säätöämään.
Yleensä tuon käynnin soutamisen aiheuttaa polttoainepaineen säädin rail-putken takapäässä, sen tarttuileminen, ei ehdi mukaan säätöämään.
wiimax.fi
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 39
- Liittynyt: La 25.08.2018 20:28
Re: W210 220cdi 2002vm
Terve nimenomaan polttoaineenpaineensäädin uusi vaihdettu on kun siitä vian ajateltiin johtuvan. Egr oli joku vaihdettava säätöosa sisälle vaihdettu ja putsattu -> putsaus hieman vaikutti parantavasti vaivaan niin siitä mielessä voisiko egr sähköpuoli jumittaa vieläkin ja siitä tämä vaiva johtua ?
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 39
- Liittynyt: La 25.08.2018 20:28
Re: W210 220cdi 2002vm
Tarkennuksena lisähavainto jarrua painaessa d päällä tämä kierrosten lasku sammumisen ja käynnissä pysymisen harmaalle alueelle . Myöskin muissa laatikon asennoissa jarrun painaminen saa tyhjäkäynnin putoamaan ehkä hieman liikaa mitä pitäisi . Eli olisiko jarrutehostimessa, letkussa.... Vuotoa ? Muutenhan ajossa auto aivan huippu eli hieman mystisyyden puolelle menee tämä vika
-
- Mersumaanikko
- Viestit: 5935
- Liittynyt: Ke 22.07.2015 10:48
- Paikkakunta: Mökillä
Re: W210 220cdi 2002vm
Siis myös P asennossa200/270cdi kirjoitti: ↑Ti 20.12.2022 14:59 Tarkennuksena lisähavainto jarrua painaessa d päällä tämä kierrosten lasku sammumisen ja käynnissä pysymisen harmaalle alueelle . Myöskin muissa laatikon asennoissa jarrun painaminen saa tyhjäkäynnin putoamaan ehkä hieman liikaa mitä pitäisi . Eli olisiko jarrutehostimessa, letkussa.... Vuotoa ? Muutenhan ajossa auto aivan huippu eli hieman mystisyyden puolelle menee tämä vika
Mökkillä
'
'
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 39
- Liittynyt: La 25.08.2018 20:28
Re: W210 220cdi 2002vm
Kyllä jarrua painaessa myös p asennossa tyhjäkäynti putoaa mutta ei niin paljon kuin d asennossa jossa tämä tyhjäkäynnin hetkellinen putoaminen 500 paikkeille