Ensin ainakin varmaan kannattaa katsella letkujen liitoksia. Imusarjalla on bensakoneisissa letku ja dieselversioissa käsittääkseni erillinen alipainepumppu tuota varten. Ovipahvit irti ja sitten vain kokeilemaan liitoksia. Käytä jotain ohutta muoviletkua "stetoskooppina", laita toinen pää korvaan ja toista päätä kuljetat palkeiden lähellä, niin kuulet mahdolliset vuodot. Perästä löytyy tankin takaa auton alta kennot johon alipainetta varastoidaan. Sieltä myös liitokset ja vuodot kannattaa tarkistaa.
Jollei selviä, tee vaikka kuten minä tein. Edellinen omistaja kun oli jo kytkenyt koko alipainelukon pois toiminnasta, kun renasi niin paljon. Minä hain tarvike sähkökeskuslukon (mallia Biltema

), revin alkuperäiset systeemit pois. Katkaisin alipaineletkut ja teippasin niihin sähköpiuhat kiinni ja vedin piuhat letkujen paikalle. Vuoden pelannut hienosti. Nyt on keskusyksikkö vissiin sökö, kun se oli se mallia Biltema, mutta eipä tuo paljoa maksa ja on nopea vaihtaa. Johdotukessa ja moottorien asentelussa paikoilleen on isoin työ. Jos jotain hajoaa, hoituu osien vaihto helposti ja sähköpiuhoja on helpompi mittailla, kuin jäljittää painevuotoja.
Lähinnä harmittaa, kun työkaveri kertoi Motonetistä löytyvän tarvikkeena myös kauko-ohjattavan version. Sellainenhan olisi pitänyt ostaa, kun olisi tiennyt.