Menin tosiaa ässän kanssa konttuurille tässä pari päivää sitten nokalla 280s motin tilalla 300td.. Hetken päästä olin 67€ köyhempi ja odottelin parkkiksella , että äijä huitoo minua tulemaan sisään tuomiolle ja niin sitten kohta testattiin jarrut (hyvät), pakokaasut (hyvät) sitten kyseltiin ja höpistiin, että mitä on tehty jne. (tähän mennessä oli jo tarvinnut hommata kaverilta jolta koneen sain niin kuitti että mistä autosta (sarjanumero) kone on tullut.
Sitten kuulemma tarvitsi vielä tietää, että mitä tuo 280s bensa motti oli painanut ja mitä nykyinen 300td painaa. No eihän sellaisia tietoja saanut mistään mutta tulostelin kuitenkin netistä vähän sieltä täältä kaikki mahdolliset tiedot w126 mallisarjasta ja w123 mallisarjasta jos tuo ko. 300td:kin on yhdessä paperissa oli ilmoitettu painot esim. w123 280s ja w123 300td autoille eli kun noista laskee erotuksen niin pitäisi kaiketi saada tuo haluttu painoero selville MUTTA eihän se riittänyt todisteeksi paikallisessa natsikatsarissa vaan tarvitsi hommata ne painot jostain lisäksi tarvitsi tietää onko moottori 121hv malli vai 125hv malli (tärkeät 4hv kun jokatapauksessa teho oli tippunu noin 50hv eikä siis noussut jonka luulisi jo vähentävän katsarin kiinnostusta).
No kun kaikki katsamiehet olivat kopissaan kilpaa asiaa miettineet noin 30minuuttia tuli vihdoin mies lukemaan tuomiota joka oli HYLÄTTY eli katsarilla käynnin jälkeen autostani tuli katsastamaton

Sähköpostia sitten tuli ja painotkin selvisi nyt kaikille tiedoksi, että 280s m110 moottori painaa 190kg ja 300td om617 moottori painaa 255kg Soitin sitten katsarille ja kysyin onkos nyt hyvä mieli ja olenko tervetullut hakemaan sen sinne jääneen leimani takaisin. No pienen laskutoimituksen jälkeen alkoi melkoinen paapatus puhelimessani kun katsari huomasi, että moottorin paino oli noussut 34% (max. 20%) .
Tästä hyvästä joudun nyt hommaamaan koko auton keulasta varaosaluettelot niin 280s mallista kuin 300sdt mallistakin (jota ei onneksi ole tehty kuin jenkkeihin niin tietojen saatavuus huomattavasti vaikeampaa) jotta siis katsari näkisi, että jokainen osa auton keulassa esim. tukivarret jne. ovat täsmälleen vastaavat molemmissa 280s:sä ja 300sdt:sä kysyin vielä, että mitä jos 280 onkin ollut vankemmat osat niin tarvitseeko silti vaihdella niin kuului vastaus "ei nyt ole väliä missä on vahvemmat tai paremmat vaan, että ovat täsmälleen samat eli vaihdettava jos numerot ei täsmää".
No nyt odottelen katsastamattoman auton omistajana, että viitsiikö vehon mies nähdä tuon verran vaivaa kun hänelle mailasin ja pyysin varaosalistoja. Ainut asia jossa kävi lykky niin katsari oli ainakin hetkellisesti unohtanut sen 4hv:n eron ei siis tarvitse moottoria enää selvitellä (sen toki saisi sillä w123 sarjanumerolla josta kone on mutta katsari päätti pitää ainoastaan sen paperin itsellään jossa se luki "varmuuden vuoksi")
Mitenköhän tässä käy oikein jännittää (lue VITUTT**

Mitä tästä opimme ÄLÄ DIISELÖI ÄSSÄÄ!!!!!!!!
Ps: lisälohtuna toimii se että kaverilla oli tasan samanlainen projekti vuosi pari takaperin ja häneltä ei oltu udeltu yhtään mitään samaisessa konttorissa, leima lappuun ja kotiin DIISELILLÄ (tasa-arvoa)
Olisi pitänyt laittaa autoon 500 tekniikka jota myös harkittiin mutta suuren työmäärän, varmuuden ja helpomman virittämisen takia päädyttiin tuohon 300td:hen
