Itse aikanaan lukuisia neuvostoliiton maan takaisia kulkupelejä,eli "latoja" omistaneena muistan yhden yksilön joka poltti hiukan öljyä.(niinhän ne kyllä kaikki

) Siihen sit kolmen vuoden aikana ja n.45-50tkm taipaleen varrella en vaihtanut kertaakaan öljyjä vaan lisäsin 1000km/0.5l öljyä..suodattimen vaihdoin yhden kerran..öljynä käytin kesät talvet 20w-50 mineraaliöljyä. Ja oli jäykkä öljy kun -25asteen pakkasella jyräytti tulille..
Ei koskaan särkynyt tuon longlife ohjelman johdosta,mutta ne öljyt tuli jostain syystä otettua talteen sit aikanaan siitä moottorista ja sillä hetkellä oli tuollainen Honda Accord,taisi olla -95vuosimallinen niin siihen sit lisäsin litran verran tuota "longlife" öljyä kun ei sattunut uutta olemaan just hyllyssä..no oireet alkoi sit 500km jälkeen kun honda alkoi syömään toden teolla öljyä..200km välein sai tikun verran lisätä ja savu oli mahtava..

ei auttanut enää eri merkit eikä motorupit tai ästeepeet..
Muistan et möin sen kaverille vikoineen päivineen ja hän purki sen verta koppaa irti et ainakin nokka-akseli oli saanut aika hyvän hionnan..
Eli tämmöstä öljyn kanssa pelaamista..nykyään viimeistään 10tkm välein vaihto..auto kuin auto.ei se niin paljoa maksa se öljy.