Penkit olivat kiinni uros-torx -kantaisilla pulteilla, onneksi hyllystä löytyi yksi E16 torx-hylsy joitain Saabin asennusperuja. Oikea koko lienee 15, väljältä tuntui tuo hylsy mutta onneksi pultinpäät kestivät.

Penkit irtosi ja punalamppu syttyi. SRS ei pitänyt siitä, että takapenkin turvavöiden kiinnittimiä ei enää löytynyt. Apu löytyi tältä foorumilta, ja kiinnittimet koodattin pois aktiivisesta softasta. SRS-valo sammui.
Ideana oli se, että puusta rakennettu kehikko pultataan kiinni penkkien kiinnityspisteisiin. Suunnittelu alkakoon.

2x2 puutavara kiinnitetään 10mm pulteilla ja 30mm rikoilla upotettuna, jotta päälle voi rakentaa.

Ensimmäinen kiinni, siis ensimmäinen auki.

Pultin reikiin kotelosuojaa ja polkupyörän sisäkumista leikattu tiiviste puiden ja metallipohjan väliin. Hienoa, että Tectyl pystyy toimittamaan mallikohtaista kotelosuojaa


Kehys on valmis. Etupään palikat on ainoastaan tuet, jotka on tiukasti sovitettu pohjan ja poikkipuun väliin.

Pohjalevy on 12mm havuvaneria, joka on leikattu -köh- todella tyylikkäästi istuvaksi.

Mutta ei siitä hassumman näköinen tullut kun sen naamioi Mätönetin, mitähän tuo on nimeltään, sisustuskarvalla:

Joka oli muuten raivostuttavan hyvin tarttuvaa, varsinkin itseensä liimapinnat vastakkain. There is no Undo. No, aina pitää ostaa kaksi, harjoittelukappale ja kova versio. Niin nytkin.

Värikään ei ole häiritsevän erilainen kun unohdetaan samamavalo ja kattellaan normisumussa.

Kelpasi vielä inssillekin ja leima tuli. Ei tarroja takaluukkuun ja satasta saa kaasuttaa. Ainakin.

Tärkeintä on tietysti tyytyväinen asiakas. Jawohl, gutgemacht kübelwagen!
