W124 hihnankiristys osat

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
jone2
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 01.09.2004 14:33

W124 hihnankiristys osat

Viesti Kirjoittaja jone2 »

Moi !


Kertokaapa asiantuntijat, mitä pitää purkaa kun vaihdetaan hihnan kiristysosat ?

Siis vipu, iskari ja jousi. Motti 250 D.

t jone
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18631
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Jäähdyttimen tuulikotelo, siipi, vesipumpun hihnapyörä - ja tietenkin ne vaihdettavat osat.
wiimax.fi
jone2
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 01.09.2004 14:33

Viesti Kirjoittaja jone2 »

[quote="dealer"]Jäähdyttimen tuulikotelo, siipi, vesipumpun hihnapyörä - ja tietenkin ne vaihdettavat osat.[/quote]



Moi !


Joo, tsiikasin tuota eilen. Ahtain paikka näytti olevan iskarin alapää/vesipumpun siipapyörä.

Sekö ei mahdu tulemaan se alapään pultti pois jos vespumpun siipapyörä on paikallaan? Toisaalta tarviiko sitä irroittaa kuin vasta pöydällä, jos sen ottaa yhtenä pakettina, eli vivun kanssa yhdessä ?

t jh
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18631
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

No kun se siivapyörä on neljällä pikku ruuvilla kiinni niin samahan se on irrottaa; sitten ainakin mahtuu repimättä pois ?

Iskarin alapultin voit irrottaa vasta pöydällä.
wiimax.fi
jone2
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 01.09.2004 14:33

Viesti Kirjoittaja jone2 »

[quote="dealer"]No kun se siivapyörä on neljällä pikku ruuvilla kiinni niin samahan se on irrottaa; sitten ainakin mahtuu repimättä pois ?

Iskarin alapultin voit irrottaa vasta pöydällä.[/quote]

Moi !




Joo, nyt on homma paketissa. Ei ollut paha ja nyt ei kuulu enää sitä kottaraisen vikerrystä konehuoneesta. Laakeri naksui ja oli tosiaan väljä, kiristinrulla oli kulunut toisesta reunasta ja hieman
vinossa hihnaan nähden sekä iskari löysä. Vesipumpun pyörä kannatti tosiaan irroittaa koska laakerin pultti oli yllättävän pitkä.

Osat oli edellisen kerran vaihdettu -97 eli noin 160 tkm sitten. Näilläkin näkyy olevan tuo elinikä aika lyhyt. Keskintö sinänsä hieno , mutta vaatii uudet osat silloin tällöin.

Täytyy katsoa tuota vanhaa vipua, siihen voi varmaan laakerin vaihtaa .

t jone
Avatar
felmit
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2447
Liittynyt: Ke 23.06.2004 07:40
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja felmit »

Arvaus?
Kiristinrullan päässä pitäisi mm. olla muovinen suojatulppa. On näkynyt monessa W124:ssa puuttuvan suojatulpat. Ilmeisesti hajoaa helposti purkaessa ja silloin olisi tarvis Veholla käyntiin (eikä maksa paljon, tosin hieman kimurantti asentaa, tarttis vaan painaa suoraan paikalleen), ettei kurat lennä suoraan jäähdyttäjän läpi laakerointeihin?
autodidakti
jone2
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 01.09.2004 14:33

Viesti Kirjoittaja jone2 »

[quote="felmit"]Arvaus?
Kiristinrullan päässä pitäisi mm. olla muovinen suojatulppa. On näkynyt monessa W124:ssa puuttuvan suojatulpat. Ilmeisesti hajoaa helposti purkaessa ja silloin olisi tarvis Veholla käyntiin (eikä maksa paljon, tosin hieman kimurantti asentaa, tarttis vaan painaa suoraan paikalleen), ettei kurat lennä suoraan jäähdyttäjän läpi laakerointeihin?[/quote]


Moi !



Tulpat olivat paikallaan ja ehyet sekä vivussa että rullassa, ostin kuitenkin uudet ja
vaihdoin nekin, koska nuo vanhat vääntyy kun niitä meisselillä kampeaa.
Vivun laakeri oli kyllä pukannut rasvansa ulos ja ne oli siinä muovin alla.


Sinänsä varmaan tarpeelliset kapistukset nuo tulpat ja kannataa uusia aina kun vipuun/rullaan kajoaa.

Lyhkänen on elinikä mersun osilla.....

t jone
Vastaa Viestiin