Ostin tuollaisen bilteman kaarimankelin, kun nyt rapii renkaat isoissa montuissa lokareihin. Oletin että tuolla työkalulla saa ne pokkaukset hetkessä luttuun, mutta olin väärässä.
Pari tuntia pihalla ähersin yhden takalokasuojan kimpussa, tuloksetta. Jotakin tein nyt väärin, kun ei millään lähtenyt loksun pokkaus taittumaan? Missä asennossa se mankelin rulla kuuluu olla?
Hankala selittää, mutta se mankelin rulla tarttu aina kiinni lokarin yläreunaan, eikä liikkunut ennen kuin löysäsi "puristuksen".
Onko kellään kokemusta w201 takakaarien rullailusta, jos jotankin vinkkejä olis heittää?
w201 kaarien rullaus
Re: w201 kaarien rullaus
Eikös sillä mankelilla väänetä sitä kaarta ulos päin eikä mihinkään ruttuun. Kait siinä tuli jonkun laiset ohjeet mukana 

Mitään "näistä mersuista ymmärrä", mutta *.rilla on selvitty ja autettu muitakin 
Pitää vaan ajaa tolla -97 290td väykyllä kun ei ole varaa uudempaan

Pitää vaan ajaa tolla -97 290td väykyllä kun ei ole varaa uudempaan
Re: w201 kaarien rullaus
Minun käsittääkseni sillä pitäisi saada se pokkaus läjään? Ei tullut ohjeita kun oli viimeinen, ns. mallikappale hyllystä.arska10 kirjoitti:Eikös sillä mankelilla väänetä sitä kaarta ulos päin eikä mihinkään ruttuun. Kait siinä tuli jonkun laiset ohjeet mukana
Taitaa olla helpoin rälläköidä se lippa sieltä pois, ja sitten levittää kaarta

Etulokareista meni hyvin se pokkaus läjään, liekkö ohkasempaa materiaalia etuloksuissa.
Re: w201 kaarien rullaus
ota sitä rullaa alemmas ni se ei hankaa sinne loksuun 

Re: w201 kaarien rullaus
Ei se kyllä koskettanut mihinkään muuhun kuin siihen kaareen reunaan, voin ottaa kohta kuvaa missä asennossa sitä koitin rullailla.epk kirjoitti:ota sitä rullaa alemmas ni se ei hankaa sinne loksuun
Nimenomaan se rullan kulma on hakusessa, mikä olisi optimaalinen asento niiden pokkauksien linttaamiseen?
-
- Vakiokalustoa
- Viestit: 245
- Liittynyt: Su 07.10.2012 11:53
Re: w201 kaarien rullaus
rautaputkella hyvä tuloo
tierän vähä kaikesta kaikkea mutta lopuksi en tierä mistää mitää
Re: w201 kaarien rullaus
rullan kulmaa täytyy muutella matkan varrella, ekaksi kannattaa se kaari saada lyttyyn eli lähdet sellaisella kulmalla että rulla lähtee painaa sitä kourun ylintä kulmaa lyttyyn, eikä koko matkalta sitä kaaren kourua.
Re: w201 kaarien rullaus
Tästä itekkin ottaisin infoo vastaan. Tuntuu nuo takakaaret olevan niin paksua tai kun on" tupla peltiä". Pokkaus meni nätisti kasaan mankelilla mutta ei meinaa millään levitä. Edessä tuli tosi nätisti 2.5cm 

- S211 2004 -
- W201 2.3 JM -
- W201 1989 -
- VAZ 2015 -
- W201 2.3 JM -
- W201 1989 -
- VAZ 2015 -