Kysymyksiä ilmastoinnista.

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
jarkko.m
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: Ma 13.04.2015 16:56

Kysymyksiä ilmastoinnista.

Viesti Kirjoittaja jarkko.m »

Yritettiin tänään täyttää w203 ilmastointia mutta ilmastointi ei lähde käyntiin. Painetta on tarpeeksi ja kylmä ainettakin sen verran että pitäisi käydä mutta kylmää ei tule ja ec valo ei sammu. Näissä ei vissiin silmällä näe magneettikytkimen toimintaa? Missä lämpötilassa ilmastoinnin pitäisi mennä päälle? Miten tuota paineanturin toimivuutta voi testata? (sen verran kokeilin että kun otin sen irti niin flekti lähti huutamaan ja kun laitoin takasin ni sammui).
Avatar
Sorsso
Mersumies
Mersumies
Viestit: 800
Liittynyt: Ke 09.11.2005 18:36
Paikkakunta: SIEVI

Re: Kysymyksiä ilmastoinnista.

Viesti Kirjoittaja Sorsso »

Millaisissokohan olosuhteissa olet ilmatointia yrittänyt käyttää...?
Onko ollu edes riittävästi lämmintä ilmaa tarjolla että ylipäätään lähtisi päälle jos on automaattinen?
Ja nyt kun olet johtoja nyppinyt irti niin siellä on vikakoodi olemassa. Vaatiiko kuittauksen ennen kuin suostuu käynistymään.

Mutta helpoiten voi koittaa onko ilmastointi päällä kokeilemalla kädellä kompurasta lähteviä putkia.
Kompurasta lauhduttimelle(syylärin eteen) menevä on kuuma ja höyrystimältä kompuralle palaava on kylmä.
etrade
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1979
Liittynyt: Pe 01.01.2010 19:54

Re: Kysymyksiä ilmastoinnista.

Viesti Kirjoittaja etrade »

Sorsso kirjoitti: höyrystimältä kompuralle palaava on kylmä.
Jep. Tuo on kaikkein tärkein kokeilla aina ekana vaikka kädellä.

Pihtiamppeeri mittarilla katsoa seuraavaksi tuleeko virtaa kompuralle.
jarkko.m
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: Ma 13.04.2015 16:56

Re: Kysymyksiä ilmastoinnista.

Viesti Kirjoittaja jarkko.m »

Vika löytyi kun luettiin vikakoodit. Eli antoi vikakoodin liian vähäisestä kylmäaineesta. Koodi poistettiin niin lähti kompressori käyntiin.
Vastaa Viestiin