
W211 kampiakselin hihnapyörä
W211 kampiakselin hihnapyörä
Moro. Kampiakselin hihnapyörä olis hakusessa w211 270cdi rönttään. Googgelin mukaan hinta pyörii +-250€. Onko vihjeitä mistä noita vois löytää pienemmällä kilohinnalla? 

W211, 270cdi, -04
W203, 200cdi, -03
W203, 200cdi, -03
Re: W211 kampiakselin hihnapyörä
Jos käytetty on vaihtoehto niin purkaamot ja forum..nettivaraosa mutta kaiketi haluat uuden
varaosanumerolla kyllä googlen kautta löydät.
varaosanumerolla kyllä googlen kautta löydät.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor
-Rämät mutta maksetut-
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor
-Rämät mutta maksetut-
Re: W211 kampiakselin hihnapyörä
sama ongelma tuli mullaki eteen. Moottorihan näissä w211 270 cdi:ssä on ilm. tuo OM612 ja merteilin mukaan siihen ei käy minkään muun koneen pyörä. Halkaisija tuolla pyörällä on ilmeisesti 217mm ja varaosahaun mukaan myös w210 koppasissa on tuota samaa pyörää. Kysymys: onko tietoa kellään käykö minkään muun moottorin hihnapyörä (värinävaimennettu) tuohon. On nimittäin helvetin kallis kiekko. Jatkokysymys, onnistuuko tuossa olla pienmpi pyörä jos hihnapituutta vastaavasti pienentää?
Re: W211 kampiakselin hihnapyörä
Aikani ihmettelin tuota 270cdi hihnapyörän hintaa.. Ostin kuitenkin omaani ihan sen normi pyörän ilman värinän vaimenninta, eli sama kun 200cdi yms. Halkaisija on sama. Lisäsin varmuuden vuoksi laturiin vapaapyörän, ainakin omassa oli kiinteä. Viimeiset 15 tkm on toiminut normaalisti.j_malila kirjoitti:sama ongelma tuli mullaki eteen. Moottorihan näissä w211 270 cdi:ssä on ilm. tuo OM612 ja merteilin mukaan siihen ei käy minkään muun koneen pyörä. Halkaisija tuolla pyörällä on ilmeisesti 217mm ja varaosahaun mukaan myös w210 koppasissa on tuota samaa pyörää. Kysymys: onko tietoa kellään käykö minkään muun moottorin hihnapyörä (värinävaimennettu) tuohon. On nimittäin helvetin kallis kiekko. Jatkokysymys, onnistuuko tuossa olla pienmpi pyörä jos hihnapituutta vastaavasti pienentää?
Pihassa muutama vanha tähtinokka