Helmut oli uinunut talviuntaan jo kohta kuukauden, kun ilkeä isäntä mökillä käydessään päätti käytellä myllyn kuumaksi. Hyvin hörähti, vaan noin minuutin loksotettuaan havaitsin noin 15 x 30 cm lammikon öljyä ladon lattialla, koneen oikealla sivustalla!

Pelit seis ja vuotoa hakemaan. kauaa ei tarvinnut etsiä, öljyn mittatikku oli noussut noin 5 cm paikaltaan ja mustaa kultaa oli sitä kautta poistunut pitkin pitkin lohkon kylkeä jo jokunen desi..

Päätin vielä koittaa kerran, ja noin 15 sekuntia startista alkoi mittatikku taas nousta paikaltaan..
Pakkasta oli ulkona vajaat 10 astetta, yöllä oli saattanut olla toki enemmänkin.
Olen ajanut Helmutilla yhden talven, ilman lohkolämmitintä, enkä ole vastaavaa kokenut - millään muullakaan autolla!
Autossa on 10W-40 Valvoline duratecit (osasynteettinen), ajettu n. 2000 km, jolloin myös suodatinpatruuna uusittu. Jäähdytysneste oli kirkasta ja huohotinputki ilmansuodattimelle puhdas, samoin kuin öljykorkin alapintakin.
Voiko joku öljykanava seisonta-ajan lämpötilanvaihteluista johtuvasta kondensiovedestä tms. tehdä hyytymän?