ESP

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Vastaa Viestiin
Avatar
Avantgarde
Mersumies
Mersumies
Viestit: 832
Liittynyt: Ma 25.08.2003 14:55
Paikkakunta: lappeen Ranta

ESP

Viesti Kirjoittaja Avantgarde »

Mielenkiintoista Tuulilasilehden -sivuilta bongattua:
Niiden viiden vuoden aikana, jolloin elektroninen ajonvakautus ESP on ollut vakiovaruste kaikissa Mercedes-Benzin henkilöautoissa, niin sanotuissa kuljettajasta johtuvissa onnettomuuksissa (tieltä suistumiset ja hallinnan menetykset) on havaittu selkeä lasku.
Mersu toi ESP:n markkinoille vuonna 1995, ja vakiovaruste se on ollut kaikissa merkin henkilöautoissa kesästä 1999 alkaen. ESP:n tultua vakiovarusteeksi Mercedes-Benz henkilöautot ovat joutuneet kuljettajasta johtuviin onnettomuuksiin huomattavasti harvemmin kuin muunmerkkiset autot. ESP vähentää riskiä joutua luistoihin ja parantaa kuljettajan mahdollisuuksia selviytyä kriittisistä ajotilanteista.

Mersujen onnettomuudet laskivat 42 %

Saksassa vuosina 1998 ja 99 keskimäärin 20,7 prosentissa kuljettajasta johtuneista onnettomuuksista auton merkki oli Mercedes-Benz. ESP:n tulo vakiovarusteeksi vähensi MB:n osuutta tässä ryhmässä yli 42 prosenttia – aikaisempia vuosia verrattiin vuosiin 2002 ja 03. Samaan aikaan muiden autojen osuus tässä ryhmässä putosi ainoastaan 13 prosenttia.

Kuljettajasta johtuvat onnettomuuden ovat onnettomuustyypeistä kaikkein vakavimpia. Vuonna 2003 Saksan tieliikeonnettomuuksissa kuolemista 43 ja kaikista vammoista 20 prosenttia syntyi kuljettajasta johtuvista onnettomuuksista.

– Yhdessä turvavöiden, turvatyynyjen ja lukkiutumattomien jarrujen kanssa ESP on tähän asti tärkein turvajärjestelmä nykyaikaisessa henkilöautossa. ESP:n kehittäminen ja sen tuominen vakiovarusteeksi ovat tehneet Mercedes-Benzistä merkittävän suunnannäyttäjän liikenneturvallisuuden kehittäjänä, Weber sanoo.
Avatar
RH
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3953
Liittynyt: Ke 15.09.2004 13:43
Paikkakunta: Salon seutu

Viesti Kirjoittaja RH »

Niin, taitamattomat tarvitsee harjoitusta! :wink:

Ei vaan, mutta onhan tuo toki totta, että varsin veikeästä varusteesta on kyse. Itse vielä joutuu (varojen puutteessa) autoilemaan sen verran vanhemmilla autoilla, että tuosta "autopilotista" ole päässyt kuin satunnaisesti nauttimaan. Mutta joskus erittäin liukkaalla jäisellä tiellä appiukon C-sportcoupella ajaneena täytyy todeta, että kiva varuste. Maltillisesti ajamalla auto menee kuin ajatus sinne minne käskeekin. Tuo pysähtyminen sitten vaan... :?
Avatar
JohtajanTähti
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 272
Liittynyt: Pe 19.11.2004 14:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja JohtajanTähti »

Lainaus: "ESP:n kehittäminen ja sen tuominen vakiovarusteeksi ovat tehneet Mercedes-Benzistä merkittävän suunnannäyttäjän liikenneturvallisuuden kehittäjänä, Weber sanoo."

Mersu on aina ollut liikenneturvallisuuden yksi tärkeimmistä lenkeistä. Hienoa, että onnettomuudet ovat vähentyneet. Sitten kun ne loppuvat kokonaan niin on kaikki vielä paremmin. Tuskin näin tulee käymään (valitettavasti), mutta pyritään kohti täydellisyyttä, ettei onnettomuuksia tapahtuisi. Ajetaan varovasti! -ESP auttaa.
Mersulla mennään eikä meinata!
Vastaa Viestiin