Pyyhkijä kuin marjannekarkki

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
dieselflosse
Valvoja
Valvoja
Viestit: 1617
Liittynyt: Ti 18.03.2003 08:43
Paikkakunta: Nurmijärvi

Pyyhkijä kuin marjannekarkki

Viesti Kirjoittaja dieselflosse »

Heip!

Alkaa pikkuhiljaa jurppia tämä mersun loistava yksipyyhinkeksintö. Näkymä on kuin marjannekarkki - pelkkää raitaa.

Edes uusi sulka ei oleellisesti paranna tuota tuulilasilla makaavaa shitin levitintä...

Eli, onko ideoita pyyhkijän sulan tehon lisäämiseksi 124:ssa (ja 201:ssä, jossa kiusa ei ole niin suuri pienemmän sulan takia)?

Pitääkö vaihtaa toiseen sulkamerkkiin - olen luottanut Boschiin?
Hankinko turvaurat?
Laitanko sulan, jossa on spoileri - auttaa vain kovassa vauhdissa?
Muuta, mitä?
Terveisin
Tero
qmb22o
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 156
Liittynyt: Ti 06.01.2004 23:38
Paikkakunta: Koillismaa

Viesti Kirjoittaja qmb22o »

Boschin sulat ei kestä kovin montaa viikkoa.

Kokeileppa vaikka Valeon sulkaa?
Make
Mersumies
Mersumies
Viestit: 971
Liittynyt: To 15.05.2003 12:27
Paikkakunta: kuusankoski

Viesti Kirjoittaja Make »

Kyllä sen pitäisi pyyhkiä,jos sulka on kunnossa/puhdas.Veholta muuten maanantaina hain pelkän uuden kumin,13 ekee ja nyt pyhkii hienosti. 8)
Jotkut halpisnesteet jättävät ihmeellisen kalvon lasiin,vaikka sulka olisi kunnosssa,niin lasi jää raitaiseksi.
-virallisesti aateloitu Söör-Markku-
C 280 4-Matic -08
ex.430 CLK AMG-Styling -98/99
Audi A4 2.0 Tfsi Quattro Avant -05
ex.230 K SLK -97
ex.MB 300-24 ce-90
Avatar
Mauri H.
Valvoja
Valvoja
Viestit: 5513
Liittynyt: Ke 12.03.2003 13:04
Paikkakunta: Varsinais-suomi

Viesti Kirjoittaja Mauri H. »

SWF:n sulka ja kohokirjoutusteippiä tuulilasin pyyhkijän yläpuolelle lasiin kiinni, ja TOIMII.

Tuo teippijuttu tosiaan on loistava keksintö, kiitoksia vinkista Ari66:selle, paljon parempi kuin turvaura, kun tuo on kohollaan lasista.
Avatar
Ari66
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4696
Liittynyt: Su 26.10.2003 01:37
Paikkakunta: Hki-Utsjoki-Barentsinmeri
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ari66 »

Mauri H. kirjoitti: Tuo teippijuttu tosiaan on loistava keksintö, kiitoksia vinkista Ari66:selle, paljon parempi kuin turvaura, kun tuo on kohollaan lasista.
Ei ollut minun ideani alunperin.
Täällä foorumilla joku moisen vinkin antoi, hänelle kuuluu kiitokset siitä.
* Adria Twin 600 SF *
* Ex: Mercedes-Benz E 320 CDI V6 (S211) Tanzanite Blue Metallic *
* Ex: Mercedes-Benz E 300 TDT (S210) Brilliantsilber *
* Ex: Mercedes-Benz 200 Automatic (W124) Diamantblau *
* Ex: Mercedes-Benz 300 D (W123) *
* www.digitalfinland.net *
Ponton
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 322
Liittynyt: Ti 04.11.2003 15:25

Viesti Kirjoittaja Ponton »

Todennäköisesti pyyhkijän varsi on ajanmittaan kiertynyt siten, ettei sulka enää ole kohtisuorassa lasia vasten.
Ota tukeva ote pihdeillä varren "juuresta" ja väännä (sulka irrotettuna) vaikka meisselillä varren koukku asentoon, jossa sulka asettuu kohtisuoraan lasia vasten.
Avatar
dieselflosse
Valvoja
Valvoja
Viestit: 1617
Liittynyt: Ti 18.03.2003 08:43
Paikkakunta: Nurmijärvi

Teippi vs. turvaura

Viesti Kirjoittaja dieselflosse »

Terve!

Tuota teippijuttua en ole kokeillut, mutta sulan palatessa lepotilaansa teipin yläreunaan jää mömmöä. Sulan lähtiessä taas töihin mömmö lähtee mukaan lasille. Teipin yläreuna kun on myötäkarvaan sulan likerataan nähden. Urassa sulka liikkuu mennen tullen vastakarvaan = sulka puhdistuu.

Urasta minulla on hyvät kokemukset.... Mutta onko se ainut tapa onneen. Teippiä voisi kokeilla, ainakin se on halpa viritys. Ja sulankin voisi taas uusia, onhan se jo puoli vuotta vanha.

Pesunesteenä on taksien suosima Pissboy. Tavara ei ole halpaa, mutta vahvaa. 1 osa ainetta 3 vettä riittää -12-asteeseen.

Toisaalta muistan kiinnittäneeni huomiota 124:n huonoon pesutulokseen jo ko. mallin alkutaipaleella taksin takapenkillä istuessa. Pitäisiköhän siis kokeilla jotain muuta pesuainetta :wink: .
Terveisin
Tero
o728006
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 34
Liittynyt: Pe 04.04.2003 10:30
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja o728006 »

Kyllä oli eilen ruuhkaa autotarvikeliikkeen pihassa kun samaan aikaan 5 autoa vaihtoi sulkaa! Kävin hakemassa W202:een Valeon sulan (maksoi pienellä alennuksella 20 euroa). Myyjä sanoi että kyllä tuolla halpis-nesteellä on oma osansa huonoon pyyhintulokseen.
Mutta toisaalta taas kalliimpi pesuaine maksoi 6 euroa/2 litran pullo, ja sehän ei laimennettunakaan kestä maantieajossa kuin muutaman päivän. Tulee huomattavasti halvemmaksi ostaa vaikka pari sulkaa vuodessa.
Aki P
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4140
Liittynyt: Pe 23.01.2004 19:32

Viesti Kirjoittaja Aki P »

Omassa ainakin oli varsi kiertynyt niin, että toiseen suuntaan ei pyyhkinyt vaan levitti paskaa ja toiseen suuntaan hyppi. Vääntelin vartta suoraan ja hyvä tuli.
Joku mersupurkaamo??
Avatar
Mika.U
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 142
Liittynyt: To 15.07.2004 08:07
Paikkakunta: Riihimäki / Pitsku

Viesti Kirjoittaja Mika.U »

Valeon sulka on muuten jees mutta siinä mukana tuleva muovinen klipsu jolla sen metallivarteen laitetaan kiinni ei ole toimiva ( lue: sulka lähtee varresta irti)

Kävin sitten vtuuksissani ostamassa alkuperäisen joka tosiaan toimii kuten suunniteltu. Vartta joutuu varmaan myös hieman kääntämään tässä omassa uskollisessa kehonkuljettimessa.

Vertaa muuten hinta Valeo varaosaputkasta pienellä alennuksella 21€
ja alkuperäinen 23€ =)
C 202 250TDT Elegance
-Diesel inside-
Avatar
oskuC180t
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 28
Liittynyt: Ma 23.02.2004 08:26

Viesti Kirjoittaja oskuC180t »

Sulkiin liittyen:

Merkkiliike onnistui myymään pari vuotta sitten minulle sulkien rungot kahteen autoon (W201 ja W202) juuri teemalla että "vaihdat sitten vain pelkkiä sulkia". No, näin menikin tuo pari vuotta mutta nyt ilmoittivat että pelkkää kumia ei ole enää saatavilla. Voi tietty olla että juuri tuo liike Lahdessa ei halua enää sitä pitää varastossa. Okei, mutta ko myyjän kanssa asia ratkaistiin niin että W210 sulka, hieman lyhennettynä passaa runkoon komiasti. Ja kyllä pyyhkii, sulka lienee SWF:n peruja. Tuossa W210 sulassa on ero aiempiin se että siinä on mettallivahvistus sulan ulkopuolellakin, eikä pelkästään ne kaksi kiskoa kumin sisässä. Eli jatkossa ostan "väykyn" sulkaa.

Mielipide muista sulista: Bosch lyhytikäinen, Valeo ja Champion ok!
W202 C180T & W201 2,0, W638 113CDI 4x4
Avatar
Hokke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 777
Liittynyt: Pe 25.06.2004 11:53
Paikkakunta: Espoonlahti

Viesti Kirjoittaja Hokke »

Voikos sitä pelkää kumia kääntää toisin päin??
eli jos siihen yläreunaan alkaa muodostua viivoja niin kääätäis sulan toisinpäin!! itselläni nyt melko uus sulka ja näkyvyys on välillä samaa luokkaa kuin "märällä lapasella pyyhkis" Täytynee mennä ostamaan uus sulka
//// AMG Owners Club Finland
S203 C30 CDI AMG -03
EX W203 220 CDI -00
EX S202 kompura -98
Make
Mersumies
Mersumies
Viestit: 971
Liittynyt: To 15.05.2003 12:27
Paikkakunta: kuusankoski

Viesti Kirjoittaja Make »

Hoo Moilanen kirjoitti:Voikos sitä pelkää kumia kääntää toisin päin??
Toivottavasti et esitä tuota kysymystä "hevosmiesten pippaloissa",saattaa jotkut ihmetellä kuinka pihejä mersulla ajavat ovat.. :lol: (vitsi)
Jos 25 euron sijoitus uuteen sulkaa vaikka kerran vuodessa tuntuu ylitsepääsemättömältä,ja turvallisuuden siitä parantuessa,niin on syytä hiukan miettiä muita kuluja jota autosta tulee.
Tästä ei herneitä kenellekkään, :twisted:
ps,kyllä ainakin w 124 koriseen saa irtokumin veholta edelleen.
ps 2.turvallista joulumatkaa kaikille.
-virallisesti aateloitu Söör-Markku-
C 280 4-Matic -08
ex.430 CLK AMG-Styling -98/99
Audi A4 2.0 Tfsi Quattro Avant -05
ex.230 K SLK -97
ex.MB 300-24 ce-90
Avatar
Hokke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 777
Liittynyt: Pe 25.06.2004 11:53
Paikkakunta: Espoonlahti

Viesti Kirjoittaja Hokke »

Make kirjoitti:
Hoo Moilanen kirjoitti:Voikos sitä pelkää kumia kääntää toisin päin??
Toivottavasti et esitä tuota kysymystä "hevosmiesten pippaloissa",saattaa jotkut ihmetellä kuinka pihejä mersulla ajavat ovat.. :lol: (vitsi)
Jos 25 euron sijoitus uuteen sulkaa vaikka kerran vuodessa tuntuu ylitsepääsemättömältä,ja turvallisuuden siitä parantuessa,niin on syytä hiukan miettiä muita kuluja jota autosta tulee.
.
Juu ei. edellinen auto kun oli firnan auto niin tottu vaihtamaan sulat kun ikkunaan tuli 2-3 raitaa. eli noin 1kk välein.

En yleensä pihtaa näkyvyyteen/turvallisuuteen liittyvissä hankinnoissa.
Ajatus tuli vaan mieleeni jos tulla reissun päällä rupee mariannee olee ikkuna täynnä niin voi tehdä itse nopeeesti asialle jotain.
//// AMG Owners Club Finland
S203 C30 CDI AMG -03
EX W203 220 CDI -00
EX S202 kompura -98
Avatar
jorma-k
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 711
Liittynyt: Pe 12.12.2003 10:34
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jorma-k »

Pesukoneitten kuumavahakin jättää kalvon tuulilasiin, eikä se häviä hetkessä tavallisilla pesunesteillä.

Auto Glymin Car Glass Polish tekee vahajäämistä selvää jälkeä ja pyyhkijä tekee kirkasta jo yhdellä pyyhkäisyllä.
Haluan isona ruuvimeisselinkuljettajaksi [img]http://www.my-smileys.de/smileys2/autofahrer.gif[/img]
[url=http://kotisivu.mtv3.fi/mb250td][b]BlueLady[/b] W124 250 TD[/url]
Vastaa Viestiin