Etäohjaus (3g muutos)

Miten muutetaan auton asetuksia? Ohjelmallisesti lisättävät ja koodattavat lisävarusteet, tee-se-itse -ohjelmistopäivitysten ohjeet ym.
(Vikakoodien tulkitseminen, Star-ongelmat, Kiinan näytöt ym. ei alkuperäiset lisävarusteet eivät kuulu tänne.)
Vastaa Viestiin
Lapin mies
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Su 08.12.2019 09:23

Etäohjaus (3g muutos)

Viesti Kirjoittaja Lapin mies »

Kun tuossa taannoin putosi esim omasta gle coupesta etäohjaus pois 3g verkon myötä ja Mersu ei mahdollista esim.lämmityksen ohjausta 2g verkossa, ei liene mitään kolmannenkaan osapuolen purkkia tai muuta kikkaa saada pelaamaan enää niitä?
Eemelicdi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 287
Liittynyt: Su 26.11.2023 10:41

Re: Etäohjaus (3g muutos)

Viesti Kirjoittaja Eemelicdi »

Ei kokemusta, mutta ajatuksen tasolla jos laittaa tuollaisen https://www.tuontitukku.fi/rakentaminen ... escription

Kytkee lämmittimen käynnistysnapin rinnalle. Eikös se lähde päälle siitä napista myös auto sammuksissa ja ovet lukossa?
Onhan tuo vähän tuollainen viritys, mutta vois ehkä toimia? Lepovirran kulutus kuitenkin kohtuu pieni.
Käyttis: W212FL 250CDI
Harraste: C215 M113k
Avatar
webastoguru
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 218
Liittynyt: Su 30.05.2021 13:46

Re: Etäohjaus (3g muutos)

Viesti Kirjoittaja webastoguru »

Tarvittaessa 4G -puhelinohjaukset voidaan asentaa jälkikäteen lähes kaikkiin 2000 -luvun malleihin, joissa on tehdas- tai jälkiasennetut lisälämmittimet. GLE malleihin se onnistuu vielä suhteellisen helposti. Tarvitaan vain erillinen 4G -boksi, jolla voidaan ohjata Webastoa valmistajan omalla puhelinsovelluksella. Kätevä tee se itse -mies voi toki rakentaa oman 2G tai 4G -boksin, mutta tässä projektissa ei välttämättä pääse kummoisille tuntipalkoille.

Tämän 4G -boksin asennuksen luulisi onnistuvan GLE malleihin kaikissa firmoissa, jotka tekevät Webaston asennuksia. Pätevältä asentajalta kyseinen asennus ottaa aikaa noin 1/2 tuntia.
"Me, haluttomat, tietämättömän johdolla, teemme mahdotonta kiittämättömille. Olemme tehneet niin paljon, niin kauan, niin vähällä, olemme nyt päteviä tekemään mitä tahansa ilman mitään..." K.J.J
Vastaa Viestiin