Liekö tyhmä kysymys, mutta
Jos ostan uudet TPMS anturit, niin pitääkö niille tehdä jotain koodausta vai löytääkö ne paikkansa ja alkaa toimimaan omiaan kun on jonkun aikaa ajellut.?
Ja tuntuis olevan vaikka sun sataa sorttia tarjolla, mitä sinne pitäis laittaa?
Jos ostat alkuperäiset anturit, runkonumerolla oikeat osat valiten, uudet anturit toimivat ilman mitään koodauksia. 212:ssa saattaa edellyttää TPMS-resettiä mittariston valikoista mutta se kannattaa muutenkin tehdä renkaiden tai antureiden vaihdon jälkeen.
Jos ostat kumikorjaamolta tarvikeanturit niin ne koodataan siellä liikkeessä toimimaan alkuperäisiä vastaavasti.
Lienekö W212:ssa eroa esim. W205:een, mutta jälkimmäisessä Hellan valmistamat tarvikeanturit rupesivat toimimaan muutaman kilometrin ajon jälkeen ilman mitään toimenpiteitä. Taisivat olla autodocilta ehkä 45 euroa kappale.
Ok. Kiitoksia kommenteista. Ilmeisesti kun tilaa jostain mallikohtaisena ni toimii ja yleismallit vaan koodataan. Onko tämmösistä itsekoodattavista kellään kokemusta? : https://www.karkkainen.com/verkkokauppa ... i-nfc-4kpl