Lasien hionta?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Tonir
Mersumies
Mersumies
Viestit: 694
Liittynyt: Ma 16.02.2004 17:19
Paikkakunta: Kuopio

Lasien hionta?

Viesti Kirjoittaja Tonir »

On noihin sivulaseihin ilmaantunut noita naarmuja. Kuinkahan noi ammattimiehet saisi noi hiottua. Onko kellään kokemuksia? Jos on niin mitä maksaa?
Avatar
oskuC180t
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 28
Liittynyt: Ma 23.02.2004 08:26

Viesti Kirjoittaja oskuC180t »

Ammattimiesten hionnasta en tiedä mutta seuraan tätä viestiä mielenkiinnolla jos jollakulla muulla on kokemusta.

Mutta oletko kokeillut tee-se-itse jippoa, jossa märällä villalla hiotaan lasia? Jokin aika sitten sellaista esiteltiin foorumissa karhuntalja temppua:

http://mersuforum.net/forum/viewtopic.p ... t=villa%2A
W202 C180T & W201 2,0, W638 113CDI 4x4
Eskill
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 58
Liittynyt: Ma 22.11.2004 21:58

Lasien hionta

Viesti Kirjoittaja Eskill »

Olen hiotuttanut laseja Pohjanmaalla Novus-tuotenimen alla toimivalla yrityksellä hyvällä tuloksella. En tiedä toimiiko Kuopiossa tai lähialueella Novus-lasihuoltoa, mutta tekee niitä tietysti muutkin. Ainakin Kuopion Lasihuoto T:mi yritykseen kannattaa soittaa ja kysyä.
Syvät naarmut ja kiveniskemät ovat tietysti hankalia, jopa mahdottomia korjata. Yhdessä autossani oli edellinen omistaja hinkannut huonolla pyyhkijän sulalla selvän kaarevan raidan lasiin. Kun lasi oli muuten hyvä, niin tuo Novus- mies hioi raidan pois. Maksoi muistaakseni n. 25 euroa. Niillä hiontalaitteilla ei pääse aivan lasin reuna-alueille, mutta sivulasinhan voi tarvittaessa vaikka irroittaa.
Vastaa Viestiin