Nettiautoa selatessa iski silmään vähän ajettu (63tkm) 560 SEC, joka täytti omat ostokriteerit varusteiden osalta. Soitin sunnuntaina myyjälle, menin maanantaina katsomaan ja hain perjantaina pois. Tässä sitä nyt on:
Varustelista
Code | Description |
---|---|
251 | BECKER RADIO MEXICO CASSETTE, FULL STEREO, ELECTRONIC |
341 | ADDITIONAL BLINKER LAMPS |
430 | HEADREST IN THE REAR, LEFT AND RIGHT |
442 | AIRBAG IN STEERING WHEEL |
471 | ACCELERATION SKID CONTROL (ASR) |
581 | AUTOMATIC CLIMATE CONTROL |
597 | HEAT-INSULATING GLASS, WINDSHIELD, BAND FILTER |
601 | OIL FOR REAR AXLE WITH LIMITED-SLIP DIFFERENTIAL, IN CANISTERS AND CONTAINERS |
682 | FIRE EXTINGUISHER |
Hytistä otetusta kuvasta näkee, että vikoja oli päällä ostohetkellä. Latauksen valo syttyi itseasiassa kaupanteon jälkeen, mutta kuitenkin. Lasinpesunesteen valosta selvisi täyttämällä säiliön, polttimovalosta vaihtamalla kuskin rekisterinkilvenvalon ja latauksen merkkivaloa aloin tutkimaan.
Latausjännite oli noin 13 volttia tyhjäkäynnillä ilman valoja. Valot päällä jännite alkoi laskemaan hiljalleen ja lähestyi akun jännitettä. Jännite tasaantui noin 12 voltin tasolle. Ensimmäisenä vuorossa oli siis hiili- ja jännitesäädinpaketin vaihto, jonka jälkeen latausjännite ei ollut edes kolmeatoista volttia enää. Tässä kohtaa otin laturin pöydälle ja aloin ihmettelemään.
Oskilloskoopin avulla huomasin, että laturista tuli puolikasta siniaaltoa tasaisin välein mukaan, joka kielisi diodisillan toimimattomuudesta. Vaihdoin diodisillan, mutta latausjännite on edelleen vain 13,2 volttia tyhjäkäynnillä. Ne valot, jotka syttyvät mittaristoon virrat päälle laitettaessa, palavat tyhjäkäynnillä kun D tai R on päällä. Se on vielä kokeilematta, että lataisiko laturi toista akkua täydellä jännitteellä uuden diodisillan kanssa. Jos lataa, vika on kulutuksen puolella ja jos ei, niin laturin käämeistä on joku tai monta oikosulussa/poikki.
Ulkokuoresta sen verran, että en ole noiden vanteiden suuri ystävä (Bugatti by BBS). Alkuperäisenä tämä on tullut kaivonkansilla ja varapyörä on samaa kastia. Vanteistus täytyy miettiä ajan kanssa vielä.
Jonkinlaista työlistaakin olen kasannut
- Ulkokuori
- Takalasin tiivistys
- Ovien alareunan ruosteet
- Takapuskurin pusu/muut pienet
- Myllytys/vahaus
- Vanteiden osto
- Huollot ja korjaukset
- Laturin hiilet
- Ohjaustehostimen öljymäärän tarkistus/lisäys
- Ilmastoinnin täyttöhuolto
- Latauksen korjaus
- Keskuslukituksen korjaus
- Nelipyöräsuuntaus
- Mittariston kirkkaudensäätö
- Kattoluukun huolto
- Kattoluukun sähkökorjaus (nappi ei toimi loogisesti)
- Kuskin turvavyönojentajan korjaus (ei ojenna ollenkaan)
- Akun kiinnitys
- Lasinpyyhkijöiden korjaus (toimii vain täysillä)
- Polttoainevuodon korjaus (Ilmansuodattimen alla märkää, kattoluukku auki tulee sisälle käry)
- Automaattiantennin hattu (puuttuu)
- Öljynvaihdot
- Moottoriöljynvaihto
- Peräöljynvaihto
- Vaihteistoöljynvaihto
- Konehuone
- Konehuoneen putsaus
- Päävirtakytkimen poisto (voi vaikuttaa lataukseen, turha jos loisvirrat saadaan pois)
- Sisusta
- Penkkien putsaus
- Penkkien huolto
- Kiskojen rasvaus
- Nahanhoito
- Otsonointi
- Varashälyttimen purku
- Kaukolukituksen asennus
- Sisustan/oviaukkojen putsaus
- Tiivisteiden huolto/silikoonaaminen
- Hifilaitteiden korjaus