GLC 300 DE lisälämmitys

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
timo300de
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 4
Liittynyt: La 07.01.2023 09:09

GLC 300 DE lisälämmitys

Viesti Kirjoittaja timo300de »

Auto on GLC 300 DE vuosimallia 2021. Nyt olisi tarvetta lämmittimelle, joka lämmittää myös moottorin. Vähintään vuoden kestävä työkomennus tulossa Kittilään, joten moottorin esilämmitykselle olisi todellinen tarve. Minkälaisia vaihtoehtoja olisi tajolla ja onko jollakin kokemusta letkulämmittimen tai Webaston asennuksesta kyseiseen automalliin?
Avatar
webastoguru
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 252
Liittynyt: Su 30.05.2021 13:46

Re: GLC 300 DE lisälämmitys

Viesti Kirjoittaja webastoguru »

Todennäköisesti ainoa varmasti toimiva vaihtoehto on X253 Mersun oma polttoainekäyttöinen lisälämmitin. Se toimii myös Lapin yli 30 asteen pakkasilla moitteettomasti. Tämä Eberin valmistama lisälämmitin on väyläohjattu, joten se ei sekoita auton moottorin ohjainlaitteen tai plugareiden omaa sähkölämmittimen toimintaa. Lisäksi sitä voidaan ohjata auton omasta järjestelmästä sekä puhelimella Mercedes me sovelluksesta.

Samalla saadaan lisättyä ajomatkaa huomattavasti sähköllä ajettaessa, koska auton esi- ja ajonaikainen lämmitys voidaan tehdä silloin Eberillä. Tällöin korkeajänniteakkua (ajoakkua) ei tarvitse kuluttaa auton lämmitykseen. Polttoainekäyttöinen lisälämmitin käyttää toimiakseen auton 12 voltin käynnistysakkua, missä on virtaa riittävästi näissä Mersun plugareissa. Koska tämä käynnistysakku saa tarvittaessa lisävirtaa ajoakulta, mikäli auton järjestelmä sitä vaatii.

Halutessa voidaan käyttää yhtäaikaisesti molempia lisälämmittimiä, jolloin käytettävissä on 10 kW:n lämmitysteho. Se riittää auton nopeaan lämmitykseen jo kovillakin pakkasilla. Moottorin esilämmitys lämmittää samalla Ad-Bluesuuttimen näissä OM654 dieselmoottoreissa, joten se vähentää todella paljon pakkasen aiheuttamia ongelmia Ad-Bluejärjestelmässä.
"Me, haluttomat, tietämättömän johdolla, teemme mahdotonta kiittämättömille. Olemme tehneet niin paljon, niin kauan, niin vähällä, olemme nyt päteviä tekemään mitä tahansa ilman mitään..." K.J.J
jamaki1
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Ke 19.08.2020 06:36

Re: GLC 300 DE lisälämmitys

Viesti Kirjoittaja jamaki1 »

Defa tarjoaa letkulämmitintä 411485. Lämmitin asennettiin asiansaosaavassa huoltoliikkeessä Oulussa joulukuussa 2024 ja ollut siis käytössä talvella 2024 ja 2025. Toimiva ratkaisu.

Kylmällä ilmalla (n. -20C ja alle) auto ei sähköllä liikkeelle vaan käynnistyy heti automaattisesti. Lämmittimen avulla 2 tunnin lämmityksen jälkeen moottori käynnistyy ilman kilinöitä ja kalinoita. Näytössä moottoritiedoissa jäähdytysnesteen lämpötilan näyttämä on jopa noussut viisarin verran. Vikailmoituksia tai häiriöilmoituksia ei ole tullut kertaakaan.

Sisätilalämmitintä en ole vielä saanut aikaiseksi - eli sähköllä eli lämpöpumpulla on ikkunat sulattu ja autossa on ollut letkut molemmissa päissä :-). Puhaltimen laitto sisälle on käytännössä kiinni tuosta läpiviennistä rintapellin läpi - ei ole vielä löytynyt helppoa reittiä defan panssarikaapelille.
Vastaa Viestiin