
1) Ruostumisen laita (vrt vastaavanikäisten Väykkyjen maaliongelmat)
2) Webaston toiminta, miten sen pystyy tarkistamaan?
Tietty muutkin kohteet/kokemukset otetaan ilolla vastaan!
1) Ei vastaavia ongelmia kuin väykyssä, mutta kannattaa silti ottaa pohjan suojamuovit irti ja tarkastella mitä näkyyRolle-pappa kirjoitti: 1) Ruostumisen laita (vrt vastaavanikäisten Väykkyjen maaliongelmat)
2) Webaston toiminta, miten sen pystyy tarkistamaan?
Tietty muutkin kohteet/kokemukset otetaan ilolla vastaan!
En ole varma, mutta vois koittaa siten että nostaa koko perän ylös ja kokeilee heiluttamalla renkaasta että tuntuuko väljää varren päässä. Ajossa pitäisi tuntua myös sellaisena ravistuksena persiissä, aivan kuin olisi renkaat epätasapainossa.Rolle-pappa kirjoitti: Pystyykö takatukivarren laakereiden väljyyttä testaamaan muuten kuin ajossa (=menee suoraan)?
Jakopää on kettingillä kuten muissakin mersuissa.Rolle-pappa kirjoitti:Ja edelleen kiitos tiedoista.
Mietin tuossa huolto-ohjelmaa eli onko siinä mitään isompia remppoja jotka olisi pitänyt tehdä sanotaan nyt -> 200 tkm? Jakopää taitaa olla perinteisesti ketjulla?
Toki kaikki noista toimenpiteistä voi tehdä itse. Raitisilmasuodattimenvaihdostakin joku on täällä kirjoittanut, löytyy tuulilasinpyyhkijöiden alta ja joutuu jonkun verran autoa purkamaan, mutta jälleen hakutoimitno auttaa asiassa.Rolle-pappa kirjoitti:Kiitos taas mainioista vinkeistä!
Vielä kysyn, että onko kokemuksia mitä huoltohommia voi tehdä itse? Ajattelin tehdä/teettää ensialkuun:
- moottorin öv + suodatin
- ilman ja raitisilmasuodattimen vaihdon
- polttoainesuodattimen vaihdon
Jatkossa täytyy varmaan:
- vaihtaa jäähdytys- ja jarrunesteet
- vaihdelaatikon (man) öljyt
Voi jos sun auto on 1,5 metriä lyhyempi kuin muutRolle-pappa kirjoitti:vähän ennen saunaalähtöä kurkin hieman kauemmas taakse ja voiko olla, että se proppu on siellä lähes auton puolessa välissä!?