Aluksi w124:ssä oli samanlainen ratti kuin w123:ssa. Sitten tuli hieman pienempi (mahtuisi juuri vanhemman ratin sisään), jossa keskiö erilainen. Tuli lienee pahvikylkien myötä. Sitten tuli airbag ratti, joka on täsmälleen samankokoinen kuin pahvikylkien ratti, mutta keskellä airbag.
Vaan olihan W124;ssakin tuota keskiöltäänkin uudemman mallista sompaa, katsokaas Mauri H:n auton kuvaa tähtiklubin sivulta. Toki siinä taitaa olla tuo airbagi sisällä, mutta silti. Muistelisin, että koeajamassani 250D -92:ssa ei tyynyäkään ollut, mutta ratti oli uudenmallinen...
Nahkaratti vaikuttaa muuten olevan pienempi kuin vakioinen.
Niin minäkin luulisin, että pahvikylkien mukana tuli uudemmanmallinen ratti, joka on muuten samanlainen kuin airbag ratti, mutta keskiö erilainen tasainen ja tähti on sellainen kiiltävä, niinkuin esim. w123:ssa.
Itseasiassa w123:ssa on nyt noiden risteytys, ratti osa on airbagillisestä ja keskiö bagittömästä.
jarski kirjoitti:Aluksi w124:ssä oli samanlainen ratti kuin w123:ssa. Sitten tuli hieman pienempi (mahtuisi juuri vanhemman ratin sisään), jossa keskiö erilainen. Tuli lienee pahvikylkien myötä. Sitten tuli airbag ratti, joka on täsmälleen samankokoinen kuin pahvikylkien ratti, mutta keskellä airbag.
Mulla on juuri tuo pienempi 190:ssä. Mutta auto on vuosimallia 86, ja ratti on alkuperäinen valmistusleiman mukaan.
jarski kirjoitti:Aluksi w124:ssä oli samanlainen ratti kuin w123:ssa. Sitten tuli hieman pienempi (mahtuisi juuri vanhemman ratin sisään), jossa keskiö erilainen. Tuli lienee pahvikylkien myötä. Sitten tuli airbag ratti, joka on täsmälleen samankokoinen kuin pahvikylkien ratti, mutta keskellä airbag.
Eikö W124:n ratti ollut tullessaan W123:n vastaavaa hieman pienempi: W124 = 420 mm ja W123 = 430 mm. Olen asiasta melko varma.
..vai miten se nyt menikään ? Eikö myös W123:ssa koko muuttunut jossain vaiheessa?
Itselläni on W123:ssa kokoa 380 mm. Ei varmaan alkuperäistä kokoa, vaikka onkin aivan saman näköinen.
Kyllä, ensimmäisten w124:sten ratti on pienempi kuin w123:n. (mot) Muutenhan se on sitten samannäköinen. Ja tuo seuraavanmallinen taitaa olla sitten vielä hieman pienempi.
Ja ratti vaihtui myös w123:ssa, olikohan joskus -79.