W124 kuskin penkki kenottaa ja on jousi poikki siitä. Onkohan Joensuussa jollain firmalla kokemusta mersun penkkien korjaamisesta, tiedättekö paikalliset, vai onko tässä itse ruvettava sähläämään sen penkin kanssa?
Walforsinkadulla on Luumin verhoomo siellä ainakin osaavat ja on kankaat paikanpäällä. Viime viikolla Karjalaisen rivi ilmoituksissa oli jonkun muunkin verhoomon ilmoitus Mersun kankaista ja vaihto työstä
Se Karjalaisen rivi-ilmoitus oli vissiin myös Luumin ilmoitus. Toimii nykyään osoitteessa Raivaajantie 16. Kävin siellä ja penkkiä piti alkaa täyttää fyllingeillä, mutta päädyttiin kuitenkin odottamaan kunnes Luumi saa penkin jousia ja kokeillaan sitten vaihtaa koko jousi.
No eipä tullut jousia, olisi koko jousipakan joutunut vaihtamaan (n. 200 euroa). Luumi fyllasi sitten vaahtomuovilla penkin, ja nyt on ihan kohtuullinen istua. Hinta 60 e ja aikaa meni puolitoista - kaksi tuntia.