Eli kun takaluukun avaa, olisi siinä vielä metallinen "ovi" jonka avatessa voisi koiran päästää ulos. Tarkoitus: pidemmillä leireillä ja treeneillä pitää koira lukitussa, mutta ilmastoidussa tilassa, kun autoa nyt ei voi tyhjäkäyttääkään tunteja.
Onko valmista settiä jossain vai miten pitää rakentaa? Voiko rakentaa verhoilua pilaamatta? Pystyykö rakentamaan niin, että vain takaluukun osa tulee "häkitettyä?"
Paikallisiin kenneleihin, kun ottaa yhteyttä, niin niiltä saa parasta tietoa mistä noita häkkejä saa tai sitten kävelee lemmikkieläin kauppaan ja kysy sieltä. Kyllähän noita on tullut useamman farkun perällä nähtyä.
.
Minä olen rakennellut itse hitsaamalla 15mm huonekaluputkesta ja 5x5 cm ja 4mm verkosta.
Helpoin ratkaisu treenireissuille on varmaan, että ostat näyttelyhäkin, mahdollisimman sopivan kokoisen. Semmoisen joka sopii sisälle, kun kaadat takapenkin leveämmän puoliskon alas.
Joo kyllä tavoitteena on joku muu kuin häkki (joka löytyy jo) takaluukkuun. Pitänee myös rakennella siihen joku systeemi. Ei sattuisi valokuvaa olemaan tosta verkkoratkaisusta?
ja muuten.. onnistuin puolitoista vuotta sitten rikkomaan takaselkänojan kaatomekanismin lukituksen, joten penkkejä ei enää kaadeta.
jamavi kirjoitti:Joo kyllä tavoitteena on joku muu kuin häkki (joka löytyy jo) takaluukkuun. Pitänee myös rakennella siihen joku systeemi. Ei sattuisi valokuvaa olemaan tosta verkkoratkaisusta?
ja muuten.. onnistuin puolitoista vuotta sitten rikkomaan takaselkänojan kaatomekanismin lukituksen, joten penkkejä ei enää kaadeta.
Se on häkki, tuli näköjään vähän harhaanjohtavasti (taas) kirjoitettua.
Jos haluat kuvia, niin laita osoite vaikkapa yv,nä.
.