Elikkä ongelmana on että väyrynen ( e220cdi v01. ) purkaa akkua ~0.5 - 0.7 ampeerin tuntivauhdilla. Akku on uusi joten ongelma on tuskin siinäkään. Käytin autoa tänään Tuusulan auto sähkössä ja he eivät löytäneet purkauksen syytä vaikka sitä useamman tunnin etsivätkin. Laturi tuntuu lataavan hyvin ja huomasin ongelman vasta jokunen aika sitten autolla tulee lähes päivittäistä ajoa siksi tuota purkaus ongelmaa en ole aikaisemmin huomannut.
Onko kenelläkään tullut vastaan moista ongelmaa. t. Rami
Viimeaikaisten tapahtumien valossa uumoilen että voipipa männä tovi ennen kuin vika selviää. Käy tarvikeliikkeestä työkoneista tuttu päävirtakatkaisin ja asenna se akun läheisyyteen. Saat purkamisen loppumaan yöksi---->aamulla hymyssäsuin koodi radioon ja naista iskemään tai jopa töihin.
Siellä autosähköliikkeessä ne olivat kokeillu myös sitä että ottaa laturilta piuhan irti ja ei vaikutusta. Auton mankka on alkuperäinen , auto on entinen taksi ja niiden sähkölaitteiden pois ottaminen on ilmeisesti tehty veholla.
Muita ylimääräisiä sähkölaitteita ei pitäisi olla. Aika hankalalta toi ongelma nyt tuntuu. Onneksi ajaminen aina lataa akun:)
Ne taksilaitteet ottaa pois taksi-mittaripaja,joten se puoli pitäisi olla
kyllä kunnossa,ellei sitten ole itse niitä poistettu.
Näiden laitteiden 3-4 sulaketta yleensä kytketty akun viereen,eli tyhjiä
kaapelinpäitä akulta lähdettäessä ei saisi olla.
Joten vika muualla?
Ei ole kattoluukkua, ja toi sulakkeiden poistominen on jo kokeiltu. Varasin ajan veholle mutta sielläkin oli sähköpuolella kiirettä ja ajan sai vasta ensi kuun alkuun
Onko varma ,ettei vika ole akussa?
Irroita akku ja mittaa napa-jännite ( yleismittari)
Anna olla yön yli itsekseen ( ei akunnavat kiinni ) Mittaa aamulla uudestaan jännite?
Akkuja mennyt ihan uusiakin vaihtoon pätkiksen takia.Tai käytä akkuliikkeessä testissä ko.akku...