300CE:tä ostamassa(ko?)

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

300CE:tä ostamassa(ko?)

Viesti Kirjoittaja Rape »

Moro!

Olisi tarvetta käyttöautolle ja saattaisi olla alle 300tkm ajettu -89 300ce autom. kaupan. Hakua olen käyttänyt ja jotain tietoja on löytynytkin.

Tyyppivikoja taitaa olla takapyörän laakeri, penkeissä olevan "kaatonappin" toiminta ja etupyörän laakeri, vai olikos se joku tukivarsi? Faijalla oli joskus 250D ja siitä meni juurikin toi takapyörän laakeri ja perä taisi alkaa ääntämään, kilometrejä oli tuolloin 600tkm. Kattoluukuissakin on vissiin ollut jotain ongelmia?

Mites noiden tomaattien öljyjen vaihdot, kuinka usein? Laatikkossa ei kuitenkaan taida olla suodatinta? Perän öljyt? Mitä tuollaiset öljyt kustantaa? Nokkaketjulla taitaa ajella aika paljon, mutta paljonko sen vaihdosta joutuu maksamaan?

Kulutus noissa taitaa olla 9-12l välillä, 98 vai 95?

Onko tuon ikäinen auto vähäpäästöinen ja onko noissa kattia?

Vakuutukset on aika kovat, jos oikein olen täältä lukenut? Tai eihän ne ehkä kaikkien mielestä ole, mutta kun on tottunut reiluun 400€/vuosi :roll:


Tulipas tekstiä, en yleensä syyllisty näin pitkiin tarinoihin, mutta jos tietoa löytyy, niin olisin kiitollinen.
Avatar
kaasu
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 206
Liittynyt: To 10.02.2005 19:02
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja kaasu »

60000 taitaa olla hyvä vaihtoväli laatikon öljyille. Ja kyllä siellä suodatin on. 95 sopii hyvin. Kympin pintaan noi kulutukset on ollu, ellei nyt pelkästään liikennevaloissa seiso.
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18113
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Tervetuloa forumille.

Tavallisimmista vioista löydät täältä runsaasti tietoa, kaikkia 124 - korisia kokevat samat asiat koneesta riippumatta.
wiimax.fi
Avatar
tovayryn
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 2153
Liittynyt: La 04.10.2003 12:20
Paikkakunta: Kajaani
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tovayryn »

olenpa kuullut että kulutus pyörii 300sessa kaupungissa tuolla 17l hujakoilla. paljonhan se on kuskista kii..
X253 glc350e

ex:
190E LamboBling
s124 230TE
w210 E50 Lorinser "The Godfather"
W164 ML280 cdi
W108 280se 4.5
W166 350 cdi

www.alvastonauto.fi
Aku P
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 6736
Liittynyt: Ti 18.03.2003 09:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Aku P »

tovayryn kirjoitti:olenpa kuullut että kulutus pyörii 300sessa kaupungissa tuolla 17l hujakoilla. .
No kyllä tuohon lukuun saa jo melkoisesti antaa kenkää -- mikä ei ajotapana tietenkään ole kauhean sivistynyt eikä mersumainen, vaikka kupeesta puhutaankin. Eiköhän se liene 12 l pinnassa kaupunkimaisti, ja siihen saa jo pari kertaa ottaa vähän rivakammankin lähdön.
S124 300TD -93
W123 200 -84
W111 220SeB -64 edelleen projekti...

EX BMW 520i -84
EX MB 190 -89
EX MB 300TE 4matic -89
EX Land Rover Discovery Tdi -97
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Juu tiedossa olikin että 124 on "sama" auto.

Onko tätä kukaan käynyt katselemassa/ajamassa? Aika vähän tuntuis olevan ajettu.

http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=434032



Ei taida olla vaalea nahkasisusta kovin yleinen? Kun en tiedä muita kuin sen yksilön mitä pitäisi käydä tutkimassa, se on vissiin beige.
Avatar
PeteP
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 115
Liittynyt: Ke 17.11.2004 16:29
Paikkakunta: Keski-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja PeteP »

Moi! itsekkin ajattelin et vaihtoehtona voisi olla vastaava. Ehdottomasti kannattaa katsoa se vähemmän ajettu yksilö, koska niitäkin löytyy eikä hinnoissa silti välttämättä suuria eroja, ja vähemmän kilsoja= vähemmän ongelmia ja jälleenmyynti taas on helpompaa, mä en ajattelekaan ostavani yli 300 tkm ajettua autoa, vaikka mersulle se onkin vähän.

Vakuutuksethan riipuu mitä sulla on bonuksia,ym. ja tarviiko kalliita kaskoja vanhassa autossa? liikennevakuutuksen lisänä on hyvä olla hirvi,palo jne. se ei paljoa kustanna. Maalaisena on hjuvä sanoa ,et mitä väliä on kaupunki kulutuksella, :o eihän yleensä kaupunkikäynnillä paljonkaa kilometrejä tule, paitsi niillä jotka veivaa järjenköyhää rundia :evil:

.. niin on automaatissakin suodatin, tarvii vaan ottaa pohja pois että pääset vaihtamaan, ja jos haluaa automaatille lisäikää niin voi laittaa lisäksi ulkoisen suotimen ja lisälauhduttimestakin on hyötyä, jos ajat vaan kesäajoa, tai vedät vaunua.
Avatar
stanger
Mersumies
Mersumies
Viestit: 763
Liittynyt: La 20.11.2004 19:07
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja stanger »

minä ajan ainoastaan 98:silla,ja sekin johtuu ainoastaan siitä että 99okt ei enää täällä myydä... :cry: :D

kulutus riippuu TODELLA paljon kaasujalasta... tinni tiskissä sen saa viemään
melkein mitä vain,mutta rauhallisesti ajamalla kulutus on kohtuullinen
ex: Mercedes w210 e320 m112 -98
ex: Mercedes w115 220d -74
ex:Mercedes w124 300e -86 "USA"
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Kävin tutkimassa tuota Portin Autossa olevaa peliä, enkä viitsinyt edes kokeilla. Lakka oli lähtenyt hienosti, kuskin peili rikki, toisessa kyljessä kunnon naarmut, takalasin väliin päässyt kosteutta, tuulilasi lievästi halki, ym. pientä. Näytti siltä etttä mittarista puuttuisi vähintään 200tkm(?). Vaikuttikin oudon edulliselta :lol:
Avatar
Petri M.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe 04.04.2003 18:50
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Petri M. »

Rape kirjoitti:Kävin tutkimassa tuota Portin Autossa olevaa peliä, enkä viitsinyt edes kokeilla. Lakka oli lähtenyt hienosti, kuskin peili rikki, toisessa kyljessä kunnon naarmut, takalasin väliin päässyt kosteutta, tuulilasi lievästi halki, ym. pientä. Näytti siltä etttä mittarista puuttuisi vähintään 200tkm(?). Vaikuttikin oudon edulliselta :lol:
No ei...autohan on ylihintainen....vai vitsailitko vaan?

Sitäpaitsi nuohan ovat ihan pikkuvikoja (halpoja) ja tuo kosteus takalasin välissä aikalailla tyyppivikakin...ei niitä autoja katselemalla osteta - olisit vaan ajanut sitä niin tietäisitkin jotain autosta. Varmaan (ainakin minulla ja ehkä muillakin?) n.70% ostopäätökseen vaikuttavista asioista ovat miten auton tekniikka toimii ja millainen auto on ylipäätänsä ajossa...varsinkin kun kyse on käyttöautosta ja etkös sellaista väittänyt etsiväsi?
2000 W208 Mercedes Benz 320 CLK "Berliininmunkki"
1989 Porsche 944 turbo (GTS rep.)
ex: 1991 W201 Mercedes Benz 190E 1.8
ex: 1995 W202 Mercedes Benz C36 AMG
ex: 1988 W124 Mercedes Benz 300CEa
----------------------------------------------
Avatar
PeteP
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 115
Liittynyt: Ke 17.11.2004 16:29
Paikkakunta: Keski-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja PeteP »

Aivan pikkuvikoja... Mutta se kuvaa jo sitä miten autoa on pidetty, kyllä itsekkin hylkäisin tollasen holtittomasti pidetyn Mersun, auton tason voi nopesti nähdä juuri noin kun katsoo sisälle ja ulkokuoren, kyllä käyttöautokin saa olla siisti, ja käyttöautoiksihan nuo on tehty Hä? Olen itekkin monesti huomannut, että autoliikkeistä ne huonoimmat vanhemmat käytetyt löytää, jaa että miksi, no siksi kun autoliikkeeseen huolitaan romut vaihdossa, joista paperilla hyvitetään kohtuu hinta, todellisuudessa liike saa auton puoli ilmaiseksi. eli huonoja on vaikea myydä suoraan yksityiselle. Olenko minä sitten se 30% vähemmistö joka katsoo auton yleisilmeen, tuskin! kyllä varmasti useimman ostohalukkuuteen vaikuttaa se miltä auto näyttää, siitä sitten eteenpäin testaamaan tekniikka, näin se menee.
Avatar
Petri M.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe 04.04.2003 18:50
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Petri M. »

PeteP kirjoitti:Aivan pikkuvikoja... Mutta se kuvaa jo sitä miten autoa on pidetty, kyllä itsekkin hylkäisin tollasen holtittomasti pidetyn Mersun, auton tason voi nopesti nähdä juuri noin kun katsoo sisälle ja ulkokuoren, kyllä käyttöautokin saa olla siisti, ja käyttöautoiksihan nuo on tehty Hä? Olen itekkin monesti huomannut, että autoliikkeistä ne huonoimmat vanhemmat käytetyt löytää, jaa että miksi, no siksi kun autoliikkeeseen huolitaan romut vaihdossa, joista paperilla hyvitetään kohtuu hinta, todellisuudessa liike saa auton puoli ilmaiseksi. eli huonoja on vaikea myydä suoraan yksityiselle. Olenko minä sitten se 30% vähemmistö joka katsoo auton yleisilmeen, tuskin! kyllä varmasti useimman ostohalukkuuteen vaikuttaa se miltä auto näyttää, siitä sitten eteenpäin testaamaan tekniikka, näin se menee.
Näinhän se menee juu...saat kyllä etsimällä etsiä että löydät jonkun 15 vuotta vanhan tai yli olevan mersun tai minkä muun auton jossa ei olisi joitain käytönjälkiä kohtuullisella hinnalla? Kannattaa ottaa sitten yhteyttä johonkin keräilijää jos rahaa on. Näin ainakin täällä etelässä...mene ja tiedä miten se sitten on siellä lakeuksilla missä jänkäkoirat ajaa kahvipaketinkin perässä 100 km säästääkseen 30 senttiä :lol: no vitsit vitseinä :wink:

Mutta ei se ulkokuori tosiaan kauheasti lämmitä vaikka auto olisi kuinka karamelli jos tekniikka kaatuu päälle. Itse ainakin toivoisin seuraavaksi autoa jonka tekniikka olisi kunnostettu ja joka kuitenkin vaatisi vaikka ylimaalauksen...uuden puskurin ja joitain pisteosia enkä niinkään jotain ulkoa ja sisältä tuunattua loppuunpoljettua peliä.
2000 W208 Mercedes Benz 320 CLK "Berliininmunkki"
1989 Porsche 944 turbo (GTS rep.)
ex: 1991 W201 Mercedes Benz 190E 1.8
ex: 1995 W202 Mercedes Benz C36 AMG
ex: 1988 W124 Mercedes Benz 300CEa
----------------------------------------------
Avatar
PeteP
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 115
Liittynyt: Ke 17.11.2004 16:29
Paikkakunta: Keski-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja PeteP »

Löytyy siistejäkin, etkö usko? ja kohtuu hinnalla. lukisit tarkemmin nääs, niin tiedät mitä tarkoitin, eli ensivaikutelma vaikuttaa jo paljon ostopäätökseen, SEN jälkeen katellaan tekniikkaa, enkä ulkokuorella tarkoita mitään tyyninki häkkyrää! kokonaisuus ratkaisee, Totuus vain on se nääs että kun autoa on ryssitty päällipuolin ja sisustat rempallaan, niin kyllä laiminlyöntejä suurella todennäköisyydellä löytyy silloin tekniikkapuolellakin. ..nääs 8)


Ja tiedoksi että jänkä löytyy lapista, tai oikeammin jänkhä.
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

No joo, olishan sitä kantsinut käydä kokeilemassa ihan vertailun vuoksi. Eniten tossa häiritsi se maali/lakka. Ei mitään mukavaa hommaa maalailla autoa, mikä on jo kertaalleen maalattu, vai tekeekö alkuperäinen pinta tuollaista?

Eniten hämää sen kunto noin muutenkin, elikä mittarista tosiaan puuttuu paljon, tai on ollut todella huonolla pidolla. Mieluummin valitsen sellaisen, missä on mittarissa 100tkm enemmän, mutta alkuperäisellä maalilla ja muutenkin hyvin pidetyn, vaikka hintaa olisikin enemmän.
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Moro taas.

Mitäs sanotte, onko mersua alkuperäisenä tällä värillä?


Kuva
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Rape kirjoitti:Mitäs sanotte, onko mersua alkuperäisenä tällä värillä?
On toki, näyttäis olevan 172 anthrazitgrau metallic; harvemmin tosin näkee coupeissa.
Tomi S.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1417
Liittynyt: Ma 13.09.2004 11:24
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Tomi S. »

Rape kirjoitti:Mitäs sanotte, onko mersua alkuperäisenä tällä värillä?
Erikoinen värivalinta joo coupeen, mutta ei paha.
Enpä oo montaa coupea nähnyt tuollakaan värityksellä mikä omassani on.
Kuva

Tuu Rape kokeilemaan coupea kun naapurikunnassakin asustelet, onpahan sitten vertailukohde miten toimii ehjä C124... :wink: ja jos oikein innostut, niin saatetaanhan tuosta hieroa kauppojakin :D
MB EQC 400 4matic Edition AMG
MB 320 CE Sportline (C124)
MB Vito 111cdi (W447)
Ducati Diavel Dark

ex: S205 C63 AMG 2016, W176 A180 cdi AMG Styling 2013, C238 E220d Business AMG 2018, SL500 1994, E63 AMG 2011, E350cdi 2010, E300TDT 1998, 190E 2.3-16 1985, E300TDT 1997, 300CE 1988, 190E 2.5-16 1989
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

Joo tuo nokkaketjun vaihto ei ole paha homma, tais veholla maksaa jotain 150e mut tuossa saattaa olla kympin-pari kalliimpi ku on tuplaketju.. jossain nyrkkipajalla homma hoituis varmaan alle satasella ei orggis osilla mut sillon sinne yleensä laitetaan lukkopala (mikä jää tuon ketjun heikoksi kohdaksi) kun taas veholla ketju prässätään yhdeksi puuksi joten on vähä huono paikka säästää se muutama kymppi :wink:
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Ookoo. Tarttee tutkia vaan tarkasti ettei ole maalattu yli, pitäis viikonloppuna käydä katsomassa tuota autoa.

Tänään piti hämeenlinnassa käydä testaamassa coupea, mutta oli mennyt jo, vaikka tuli eilen myyntiin.
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Tomi S. kirjoitti:
Erikoinen värivalinta joo coupeen, mutta ei paha.
Enpä oo montaa coupea nähnyt tuollakaan värityksellä mikä omassani on.
[ http://www.studiosenja.fi/kuvat/tomi/netti_sivu.jpg ]

Tuu Rape kokeilemaan coupea kun naapurikunnassakin asustelet, onpahan sitten vertailukohde miten toimii ehjä C124... :wink: ja jos oikein innostut, niin saatetaanhan tuosta hieroa kauppojakin :D

Voishan sitä muuten, mutta ei millään ole aikaa enään tällä viikolla. Itse en ole kärryäsi nähnyt, mutta kaveri sanoi nähneensä eilen oliverin lähistöllä. Tarvii morjenstella jos tuut vastaan :D
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

jarkki kirjoitti:Joo tuo nokkaketjun vaihto ei ole paha homma, tais veholla maksaa jotain 150e mut tuossa saattaa olla kympin-pari kalliimpi ku on tuplaketju.. jossain nyrkkipajalla homma hoituis varmaan alle satasella ei orggis osilla mut sillon sinne yleensä laitetaan lukkopala (mikä jää tuon ketjun heikoksi kohdaksi) kun taas veholla ketju prässätään yhdeksi puuksi joten on vähä huono paikka säästää se muutama kymppi :wink:

Täytyypi varata aika veholle jos kaupat tulee, ei mun mielestä mikään paha hinta.
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Mistä muuten mahtaa johtua kolahdus (takaa?), kun antaa kenkää? Auton omistaja tuollaisen kertoi puhelimessa.
Avatar
Wikke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1515
Liittynyt: Ma 16.02.2004 23:35

Viesti Kirjoittaja Wikke »

Rape kirjoitti:Mistä muuten mahtaa johtua kolahdus (takaa?), kun antaa kenkää? Auton omistaja tuollaisen kertoi puhelimessa.
Taka-apurungon etummaiset puslat, veikkaisin. :roll:
1991 420 SE
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Vastaus on foorumilla varmaan moneen kertaan, mutta kysyn kuitenkin...Onko paha/hintava homma vaihtaa? Samaan vaivaan taitaa mennä muitakin hiluja(?)
Avatar
Petri M.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe 04.04.2003 18:50
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Petri M. »

Voin 2,4 vuoden kokemuksella sanoa että ei kannata kyseisiä romuja harkitakaan jos yhtään kauhistuttaa ylläpitokulut tai bensakulut vaikka vain ajaisi vähän...

Itsellä ei ole "suurempia" ongelmia ollut...jakoketju vaihdettu, kardaanin etulimppu ja venttiilivarren kumit varsinaisia korjauksia...sitten muuten vaan vaihdeltu bilstein sprint iskarit+eibach jouset, kuskin penkkiä verhoiltu, kauko-ohjattava keskuslukitus, pari rengaskertaa...huolto-osia tulpat, virranjakajan kansi+pyörijä, ilmansuodatin, termostaatti, etujarrulevyt+palat jne.

Reilusti yli pari tonnia mennyt vain tässä ajassa eli isompia vikoja odotellessa :roll: Ajan autolla keskimäärin 3 kertaa viikossa kaupungissa ja 1-2 kertaa kuukaudessa pitempiä reissuja. Jos ajelee suht huolettomasti niin automaatilla tuota ei saa menemään lähellekään kymmentä litraa ja maantiellä ei tuollaiselle pysty ajamaan tasan sataa eli kyllä se kulutus alkaa 12 litrasta :)

Jos käyttöautoa etsii niin noiden hinnalla saa kyllä järkevämmänkin auton (mersunkin) sillä ainoa asia mistä tuossa maksetaan on tuo korin muotoilu 2-ovea...ajo-ominaisuuksissa ei ole eroa ja sedan saattaa olla jopa jäykempi koriltaan.

Vakuutukset ovat sentään vähemmän kuin jossain 325 bemarissa...itse maksan suht korkeilla bonuksilla täyskaskolla jonkun n. 500 eur vuodessa muistaakseni.
2000 W208 Mercedes Benz 320 CLK "Berliininmunkki"
1989 Porsche 944 turbo (GTS rep.)
ex: 1991 W201 Mercedes Benz 190E 1.8
ex: 1995 W202 Mercedes Benz C36 AMG
ex: 1988 W124 Mercedes Benz 300CEa
----------------------------------------------
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Petri M. kirjoitti:Voin 2,4 vuoden kokemuksella sanoa että ei kannata kyseisiä romuja harkitakaan jos yhtään kauhistuttaa ylläpitokulut tai bensakulut vaikka vain ajaisi vähän...

Itsellä ei ole "suurempia" ongelmia ollut...jakoketju vaihdettu, kardaanin etulimppu ja venttiilivarren kumit varsinaisia korjauksia...sitten muuten vaan vaihdeltu bilstein sprint iskarit+eibach jouset, kuskin penkkiä verhoiltu, kauko-ohjattava keskuslukitus, pari rengaskertaa...huolto-osia tulpat, virranjakajan kansi+pyörijä, ilmansuodatin, termostaatti, etujarrulevyt+palat jne.

Reilusti yli pari tonnia mennyt vain tässä ajassa eli isompia vikoja odotellessa :roll: Ajan autolla keskimäärin 3 kertaa viikossa kaupungissa ja 1-2 kertaa kuukaudessa pitempiä reissuja. Jos ajelee suht huolettomasti niin automaatilla tuota ei saa menemään lähellekään kymmentä litraa ja maantiellä ei tuollaiselle pysty ajamaan tasan sataa eli kyllä se kulutus alkaa 12 litrasta :)

Jos käyttöautoa etsii niin noiden hinnalla saa kyllä järkevämmänkin auton (mersunkin) sillä ainoa asia mistä tuossa maksetaan on tuo korin muotoilu 2-ovea...ajo-ominaisuuksissa ei ole eroa ja sedan saattaa olla jopa jäykempi koriltaan.

Vakuutukset ovat sentään vähemmän kuin jossain 325 bemarissa...itse maksan suht korkeilla bonuksilla täyskaskolla jonkun n. 500 eur vuodessa muistaakseni.
No eipä nuo kauhistuta, kunhan kyselen ja noihan on ihan normaaleja huoltoja mitä sulla on ollut. Jos omassa autossa on esim. takapäässä valjää, niin mulla on ollut tapana uusia kaikki sen suunnasta samalla, eipä tarvitste vähään aikaan niitä ihmetellä.

Ihmetyttää tuo kulutus, kun annatte niin eri lukemia :D Mutta sen näkee sitten.

Sehän on selvää ettei tuollaisessa autossa mitään järkeä ole. Mulle periaattessa riittäisi hyvin joku esim. -95vm transporter, mutta mitäs kivaa sellaisessa on...onhan sitä mukavampi tankkailla :roll: Oon kyllä katellut muitakin mersuja, 190 on omasta mielestä jotenkin liian "teini" (älkää omistajat suuttuko) ja jopa a-mersua katselin.

Coupe vaan rokkaa 8)
W210 Eemeli
Mersumies
Mersumies
Viestit: 923
Liittynyt: Su 06.04.2003 23:44

Viesti Kirjoittaja W210 Eemeli »

Tomi S. kirjoitti: Erikoinen värivalinta joo coupeen, mutta ei paha.
Enpä oo montaa coupea nähnyt tuollakaan värityksellä mikä omassani on.
OT:

On sulla pirun nätti coupe!
Rape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 38
Liittynyt: Ke 31.08.2005 16:52
Paikkakunta: Janakkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rape »

Tulipa se coupe sitten lauantaina haettua ihan Outokummusta asti...




Kuva
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

Upee on kupee :P
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Avatar
jt-DT
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 98
Liittynyt: La 12.02.2005 18:23

Viesti Kirjoittaja jt-DT »

Hyvännäkönen mersu!!! Onnittelut!!
Vastaa Viestiin