KL:n kirjassa 300TD-koneen termostaatti on 80 asteinen ja eilen ei sitä ollut saatavilla, laitettiin 85 asteinen, joka Atoy:n luettelossa olikin merkattu kaikille Mersun dieseleille. Mitä haittoja on, vai onko siitä mitään haittaa?
Onhan kuitenkin kyseessä auto, joka on suunniteltu toimimaan kokonaisuutena.
Vanha termari oli niin veltto ettei antanut lämpöjen nousta juuri koskaan yli 70 asteen(kesäaikanakaan) ja käsittääkseni alilämpö on paljon haitallisempi koneelle, kuin lievä ylilämpö. (MUTU) Nyt lämmöt on tasaiset ja hyvänmatkaa yli 80.
Kun kerrankin löytää hyvän auton, merkkiä on turha vaihtaa. Jos löytää erinomaisen pysyköön mallikin samana.
Suurten lämpökuormien takia se 80:nen siellä on alunperin ollut. Voi sitä 85:sta pitää, mutta jos oikein kovin luukuttaa tai vetää kuormaa, kannattaa tarkkailla mittaria.
Harrastelija kirjoitti:Voi vitsi sentään. Eihän sillä mitään väliä ole onko se lämpömittari vähän yli 80 vai vähän alle. Anna mun kaikki kestää.
On ne Mersun tehtailla olleet sitten tyhmiä, kun ovat laittaneet eri arvoilla olevia termostaatteja erinlaisiin autoihin. Olisihan tuo ollut halvenpaakin tehdä vain yhtä mallia, vai olisiko niillä tullut susia, jotka piti hävittää johonkin sen ajan köyhällistömalliin kuten 300D turbolla. Kyllähän asia on niin, että harrastajien tekninen osaaminen ylittää tehtaan väen osaamisen monin kerroin. Jos harrastajat saisi tehdä auton, olisi se varmasti paljon parempi, kuin alkuperäinen.
Kun kerrankin löytää hyvän auton, merkkiä on turha vaihtaa. Jos löytää erinomaisen pysyköön mallikin samana.
Harrastelija kirjoitti:Voi vitsi sentään. Eihän sillä mitään väliä ole onko se lämpömittari vähän yli 80 vai vähän alle. Anna mun kaikki kestää.
Sillä termarin asteluvulla alkaa olla merkitystä TÄYSavautumiskohdassa, 80 - ja 85 astetta on se raja jossa avautuminen alkaa, täysin auki se on vasta jossain 110-115 asteessa (arvio), 85:sessa tietty myöhemmin kuin 80:sessä, ja silloin turbokoneen kansi on lujilla.
Eli kuten sanoin, normiajossa ok, mutta jos konetta oikein kuormittaa, niin sitten tarkkana.
Mauri H on täysin oikeassa, selvitin muutenkin tuota asiaa, kun tuli vähän semmoista kommenttia, että kaikki käy ja varmaan toimii....
Kertoivat, että kesäkuumalla ja varsinkin kaupunkiajossa kova kiihdyttely ja valohin seis, taas kiihdytys ja seis, Ilmastointi täysillä aiheuttaa lämmön nousun kriittiselle tasolle, silloin käy kannen päälle ja pahvin palaminen on lähellä. Lisäksi annoin itseni ymmärtää, että kun on pitkä kone, kansi ja lohko eri materiaalia, joilla on eri lämpölaajenemiskertoimet, aiheuttaa lämpölaajenemiserot kriittisillä lämmöillä kanteen vääntyilyä.
Voi olla, että ne on siellä tehtaalla jotain miettinyt valmiiksikin.
Vedän autolla paljon kärryä, minulla on hieman raskas kaasujalka ja liikun kaupungissa valtaosin, joten ennen ensi kesää on vaihdettava originaali 80, olkoon siihen asti tuo 85.
Kun kerrankin löytää hyvän auton, merkkiä on turha vaihtaa. Jos löytää erinomaisen pysyköön mallikin samana.
Tuolla käytöllä kannattaa harkita myös välijäähdyttimen asennusta, mikäli auto vain ei ole vähäpäästöinen. Vaikkei viritystä harkitsekaan niin kyllä tuo helpottaa kummasti koneen olotilaa kovassa ajossa.
Melitos kirjoitti:Tuolla käytöllä kannattaa harkita myös välijäähdyttimen asennusta, mikäli auto vain ei ole vähäpäästöinen. Vaikkei viritystä harkitsekaan niin kyllä tuo helpottaa kummasti koneen olotilaa kovassa ajossa.
Komppaan täydellä sydämellä, laita cooleri, edes jonkinlainen, säästyt kalliilta remonteilta.
Nimimerkillä kokemusta on.
Täysillä vedettäessä imuilma on kesällä n. sata-asteista, ja sen takia kone käy aika kuumana kuormitettaessa. Coolerilla helposti pudottaa imulämmöt puoleen, tai alemmaksikin.
Markus kirjoitti:Mikä tilanne Supereissa? Onko käytetty ihan normi 80 asteista kesää - talvea, vai onko konsteja käytetty?
Termostaatti on aivan hyvä sillä astemäärällä mitä manuaali kertoo kyseisen mallin kohdalle. Kannattaa ostaa muuten originaali. Avautumis lämpötila voi olla myös tarvike versiossa sama mutta "täysin auki" aivan eri. Tuli aikoinaan keiteltyä kattilassa noita termostaatteja. Lämpömittari / varaosa / originaali samassa kattilassa. Jokunen varaosatermari avatui samalla hetkellä ja joku taas älyttömän hitaasti. Turhaan sitä kantta keittää. Liian nopea kylmän nesteen lasku saa taas kannen halkeamaan.
AJA MILLÄ AJAT, MUTTA MERSULLA LOPUT.
Mersu on Mersu!!! Ni...ni...niiiin, ja, sitten muut on näitä katiskoita.
...oletteko huomanneet että pääsääntöisesti "suomi" autoissa on matalammat termarit kun esim "saksa" autoissa ...ainahan on parempi että käy tarpeeksi lämpöisenä kuin liian viileänä ....mun suomi peli n.80 ...ja pari tuonti vastaavaa karvan alle 100 ...siis mittarin mukaan katsottuna