Ari kirjoitti:
Viimeaikoina tullut vastaan muutamiakin raportteja siitä kuinka 190 jopa sammuu valoissa,eli tyhjäkäyntiongelmaa tuntuu esiintyvän.
Tiedä sitten mistä moinen,omakin auto taannoin muutamana päivänä kävi aika kehnosti tyhjäkäynnillä muutaman kilsan ajon jälkeen.Nyt en ole moista huomannut.Olisiko noihin vaivoihin vastaus suuttimien puhdistuksessa(tankkiin lisättävällä aineella)?
Hyvä kunto kuitenkin sillä pienellä kulutuksella kulkee.
Ja meikäläisellä kävi taas tuo M103 tosi huonoa tyhjäkäyntiä seistyään viikon kosteilla keleillä. 100 km maantieajoa ja yön seisokki ja vot: vaiva oli poissa.
Tällä tahdon sanoa, että M102 on ruisku- ja muilta detaljeiltaan monessa kohdin tuon isoveljensä kaltainen; molempia mm. riuokkii Boschin KE-Jetronic. Näin tälläkin palstalla lueteltuja M103:n käyntihäiriödiagnooseja voi usein suoraan soveltaa tuohon M102:een.
Jos mersuterminologia on vielä vierasta, muistutettakoon että M102 on 2- ja 2,3-litrainen nelonen, joka löytyi W201/W124-sarjoista ja vuoden -80 jälkeen tehdyistä W123:sta.
M103 taas on 2,6/3-litrainen kutonen, jota oli W124:ssa, W126:ssa ja G-maastureissa.