Mittarit sekoilee !? Missä löysää ?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Boogie
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 50
Liittynyt: To 01.09.2005 10:46
Paikkakunta: Kaarina - Piispanristi

Mittarit sekoilee !? Missä löysää ?

Viesti Kirjoittaja Boogie »

...juu katsos . Kun starttaa auton (w123 , 3.0D) kylmänä niin kaikki on ok eli öljynpainemittari nousee kuten pitääkin , kuten myös polttoainemittari ja hetken ajeltua alkaa lämpömittarikin heräämään kun kone lämpeää .

Mutta , kun kone on saavuttanut osapuilleen normaalilämpötilan niin ekaks öljynpainemittari ja lämpömittari alkaa heilua hullunlailla edestakas jonka jälkeen lämpömittari jää makaamaan täysille tappiin kuten myös tankin mittari , ja vastaavasti öljynpaineen osoitin nyykähtää siihen n 2bar kohdalle.

Perskules :evil:

Tiedän kuitenkin ettei koneessa ole lämmöt tapissa ja että naftaa ei tankki ole ylitäynnä ja että öljynpaineitakin löytyy , eli mittari vaan alkaa keittelemään perunoita.

Niin ja sitten kun tämä sekoaminen on tapahtunut niin myös pitkien sininen merkkivalo kajastaa sellaisena ihan himmeenä vaikka pitkät ei ole päällä .

Ilmeisesti joku maadotus tuska , eikö :?:

Osaako joku suoraan sanoa missä löysää :?: :?:
Avatar
Boogie
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 50
Liittynyt: To 01.09.2005 10:46
Paikkakunta: Kaarina - Piispanristi

Viesti Kirjoittaja Boogie »

Kukkuu :shock:

Osaako joku neuvoa ratkaisun tuossa ylhäällä mainitsemaani tuskaan ???

Brobleemi edelleen akuutti :!:
Avatar
jarski
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2157
Liittynyt: Su 23.03.2003 20:15
Paikkakunta: Karstula

..

Viesti Kirjoittaja jarski »

Maadoitusvialta kuullostaa.. Vika löytynee mittaristosta tai siihen tulevan pistokkeen liitoksista..
w115,123,124,126,210 yms.
Vastaa Viestiin