Mukavaa on kyyti ollut ja ainoa tielle jättö osui toissa kesän lomalla bensapumpun käyttötuntien tultua täyteen. Ennakoimalla tuonkin olisi voinut välttää.
Pensaa on kärventynyt parissa topikissa jo mainitut pääsääntöisesti alta 9 litraa. Tavallaan paljon ajettu kone vetää iloisesti, ääneti ja tyytyy n. litraan öljyä 10.000 kilsalla. Kilometrimäärähän on vielä pieni, ainakin 123/124-indeksillä arvioituna


Ne aina niin aktuellit tyhjäkäynnin öljynpaineet kone kuumana kertoo kuva. Pannuhan ei ole ollut auki lukuun ottamatta 220.000 km kohdalla tehtyä nokka-akselin ja muiden kansihilujen vaihtoa sekä venavarsikumien uusintaa n. 50.000 km sitten. Ilmeisesti pahaa kulumaa ei vielä ole, eipä kalkata, kolise, kitise , rohise, naputa sen koommin kuin savutakaan. Nenän päässä on se tyypillinen hikoileva öljyläikkä, mutta ei vuoda ulos asti.
Alustan perusremppahan oli keväällä 2005 ja siitä juttua jo onkin väännetty. Ruostetta ei ole missään, voimansiirto äänetön ja sisusta nitisemättä ryhdissään, joten kaikki syyt on antaa matkan jatkua.
Ei kilometrimäärä rouvaa pahenna, hyvin uskaltaisin ostaa tämän uudestaan tässä kunnossa vaikka tänään. Melkein voisi väittää, että pirssi on paremmassa iskussa kuin nelisen vuotta sitten ostaessa, vaikka silloinkaan ei paljoa moitittavaa ollut. Tuollainen puolitoistasataa tuhatta ei paljoa harteilla paina, jos pirssiä viitsii hiukan huoltaa.
Ja tietenkin arvon rouva vaatii käsinpesun vähintään kerran viikossa, tässä synttäripyykillä tänä aamuna.







