Onhan tuosta Kangasalan rompepäivästä jo jokunen päivä kulunut, mutta laitetaan nyt nämä kuvatukset esille. Muitakin merkkejä tuli ikuistettua about 50 ruudun verran. Laitetaan ehkä niitäkin näytille, jos ketä kiinnostaa. Jälkivalmisteinen Waxe on varmastikin tuttu jo monille, mutta menköön
Jenkkimallin 4.5 todellakin on harvinaisuus, valmistettiin aivan 70-luvun alussa yhtenä-kahtena vuotena ennen W116:tta. Suorituskyky ja teho ei kuitenkaan poikennut juuri 3.5:stä.
Mutta mikä ihme on iskenyt Kaapon Ässän maskiin?
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Timo L. kirjoitti:Jenkkimallin 4.5 todellakin on harvinaisuus, valmistettiin aivan 70-luvun alussa yhtenä-kahtena vuotena ennen W116:tta. Suorituskyky ja teho ei kuitenkaan poikennut juuri 3.5:stä.
Mutta mikä ihme on iskenyt Kaapon Ässän maskiin?
Olisiko ollut jopa niin, että eurooppalaisten kolmepuolikas oli jonkin hepan tehokkaampi kuin jenkkimallin 4.5?
Maskiin on iskenyt Avantgarde-rivoitus, pikkutuunaus joka on onneksi helppo ja halpa palauttaa entiselleen
A. Hara kirjoitti:Taitaapa huomenissa olla jo vuorossa loppukesän RR-päivä. Onkos dokumentaattori Kaapo kameroineen paikalla kuvaamassa jälleen rautaa?
Jos ei sada ämmiä äkeet seljässä, niin eiköhän sitä paikalla olla. Mutta tosiaan sadetta sinne ei viitsi lähteä pitämään. Puukkoja saa sataa kyllä