Reilu viikko sitten vaihdettiin öljyt ja suodatin laatikkoon. Alkoi sen jälkeen kylmänä kuuluun ihme soutava vinkuna ja puhina joka muuttuu kaasun mukaan. Eli esim. kun löysää kaasua puhina kovenee ja kohta heikkenee ja sama taas kun lisää kaasua. Öljyn taso on lämpimänä pikkusta vaille ylämerkissä.
Laatikon lämmetyä mitään ääntä ei kuullu. Ennen huoltoa ei kuulunut vastaavaa.
Aikaisemmin öljytaso oli jonkin verran yli ylämerkin. Pitäsiköhän lisätä öljyä vai mikä on. Ei tuo ääni häiritsevän kova ole, mutta ihmetyttää vain mikä on.
Korvissa ei ole vikaa tällä kertaa
W114 250CE -70
W221 S350 Lang -06
W212 E350cdi -10
H-D Road King -98
No, se laatikon öljy pitää mitata juuri lämpimänä ajon jälkeen. Laita vaan sen verran öljyä että lämpimänä on ylärajassa. Kylmänähän se on sitten selvästi alempana. Voi olla että sulla on ihan pikkuisen liika vähän öljyä siellä.
Moottori käynnissä (ajon jälkeen) valitsin P asennossa ja antaa käydä minuutin tai pari vaaka-tasossa olevalle alustalle ajettuna.
Itsellä 722.4 ääntää silleen pikkuisen "hydraulipumppumaisesti" joissakin ajotilanteissa, mutta taitaa kuulua asiaan, ääni on aika vaimea.
Jos kiipeää perse edellä puuhun, tipahtaa pää edellä alas.
Ongelma alkoi taas kun ilmat kylmenivät. Eli Vinkuu kylmänä kesällä oli hyvin pieni ääni, mutta nyt kovenee kun on kylmemmät kelit. Ääni loppuu kun laatikko lämpenee. Koitin lisätä öljyä -> ei vaikutusta nyt öljy on n.2cm yli ylämerkin lämpimänä. Onko laatikko menossa rikki vai? Ihmellisintä on, että ongelma alkoi kun vaihdettiin uudet öljyt ja suodatin. Öljynä on Mobil ATF 220
W114 250CE -70
W221 S350 Lang -06
W212 E350cdi -10
H-D Road King -98
Ajelitko viime talvena samalla autolla ?
Vikuiko silloin, automaatit yleensä kyllä pikkusen vinkuu kylmällä ilmalla mutta jos se ei viime talvena vinkunut niin onkai siinä jotakin tapahtunut.
Nythän ne ilmat on sopivasti kylmenny tämän viikon aikana.
-Risto
Edit: Oho, en huomannut että ensimmäinen posti olikin jo postattu toukokuussa.
Malm kirjoitti:Ajelitko viime talvena samalla autolla ?
Vikuiko silloin, automaatit yleensä kyllä pikkusen vinkuu kylmällä ilmalla mutta jos se ei viime talvena vinkunut niin onkai siinä jotakin tapahtunut.
Nythän ne ilmat on sopivasti kylmenny tämän viikon aikana.
-Risto
Edit: Oho, en huomannut että ensimmäinen posti olikin jo postattu toukokuussa.
Joo ajoin viimetalvena eikä vinkunut. Toukokuun lopulla vaihdettiin öljyt ja vinkui paripäivää kylmänä, mutta vinkuna miltei katosi kun ilmat lämpenivät. Nyt sitten vinkuu tosissaan kun ilmat kylmeni. Täällä pohjoisessa on ollut jo 0 asteisia öitä.
W114 250CE -70
W221 S350 Lang -06
W212 E350cdi -10
H-D Road King -98
Kyllä munkin mesen laatikko vinkuu kun kylmemmät ilmat , öljyt ja suodatin vaihdettu 4 tkm sitten .. en kyllä ota paineita siitä mutta jos ääni todella kova niin silloin kait kannattaa huolestua ?!
it kirjoitti:Kyllä munkin mesen laatikko vinkuu kun kylmemmät ilmat , öljyt ja suodatin vaihdettu 4 tkm sitten .. en kyllä ota paineita siitä mutta jos ääni todella kova niin silloin kait kannattaa huolestua ?!
Joo ääni on kova kylminä aamuina. Ihmetyttää kun ei viime talvena ääntänyt kovillakaan pakkasilla. No auto menee perjantaina pajalle tutkittavaksi. Epäilivät kartaaninkannatinlaakeria joka kyllä vaihdettiin laatikko huollon yhdeydessä. Saa nähdä sitten.
W114 250CE -70
W221 S350 Lang -06
W212 E350cdi -10
H-D Road King -98
No niin nyt on vika korjattu. Syylliseksi paljastui sittenkin kartaanin kannatinlaakeri. Ei ole kyllä koskaan aikaisemmin nuin äänellyt ja vain kylmänä. Mutta pääasia, että on kunnossa eikä ollut laatikossa vika. Laakeriin laitettiin kylmänkesto spray vaseliinia ja äänet loppui siihen.
Kiitokset vielä Car Center Laasoselle vian hausta ja korjauksesta takuuseen.
W114 250CE -70
W221 S350 Lang -06
W212 E350cdi -10
H-D Road King -98
Kannattanee nyt imeä/laskea ne liikaöljyt pois sieltä laatikosta. Ei tee ylimääräinen öljy hyvää.
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi