W126 -88 500se ilmastointi

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
matiasheinonen
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 28
Liittynyt: Ke 11.10.2006 13:27
Paikkakunta: Kotka

W126 -88 500se ilmastointi

Viesti Kirjoittaja matiasheinonen »

ajattelin kysästäteiltäapua ton ilmastointihomman kanssa. Eli ilmastointi ei muutamaan vuoteen ole ollut käytössä. kokeilin kompuraa ja se toimi pihoja yhdistelemällä. kysymys kuuluu mitä kannattaa tehdä ensimmäiseksi jotta saa ilmastoinnin pelaamaan. Kannattaako vain käydä täyttämässä ilmastointi? Vinkit tarpeen noviisi näissä hommissa.
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13678
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja karra »

No vastataan nyt sitte jotain kun itellänikin on samanlainen vehje :D . Eli jos on ollut noikin kauan jo käyttämättä niin ei kannata paljoa oikosulkemalla käytellä koska jos kylmäaineet on vähissä niin ei kompressorin akselintiivistyksen voitelukaan pelaa ja saattaa vaurioitua.

Eli ilmastointihuollossa he tietävät mitä tehdä. Todennäköisesti se ensin "vedetään vakuumiin" eli poistetaan vanhat nesteet ja sitten laitetaan uudet tilalle öljyineen. Täältä löytyy haulla runsaasti asiaa ja sen sata eri mielipidettä esim. asiasta että tulisiko kuivain vaihtaa jne. Varmaan kannattaa täytön jälkeen pyytää ammattilaisia katsomaan että onko vuotoja, heillä on (tai ainakin oli 90-luvulla) tarkoitukseen sopiva vuodonilmaisin. Saattaa olla että vuodot katsotaan ennen täyttöä jos järjestelmässä on sen verran painetta, tästä en osaa varmasti sanoa.

Sitä en tiedä että saako sitä R12-kylmäainetta enää mistään, edellisen kerran täytätin tosiaan edellistä letukkaani 90-luvulla. Järjestelmän muuttaminen korvaavalla toimivaksi maksaa n euroa, luvusta n on eri variaatioita - haulla löytyy lisää :wink: .
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk] https://www.overdrive.fi/forum/threads/ ... na.316063/
2013 MB A 180 daily driver syys-talvi-kevät
https://www.youtube.com/user/karra224
Vastaa Viestiin