Neuvoja kaivataan automaatti laatikon kans.

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
heiskanen79
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ma 06.11.2006 12:02
Paikkakunta: jämijärvi

Neuvoja kaivataan automaatti laatikon kans.

Viesti Kirjoittaja heiskanen79 »

Elikkäs kysees olis taas kerran tämä vm:88 300 d ja viat sen kuin aina lisääntyy ja samal pahanee.Tällä kertaa laatikko rupee ilmaseen sellasia ongelmia et luistaa pahan päiväsesti 3 vaihtaessa mutta kylmänä vaihtaa oikeenkin nätisti 3 pykälän ja lämpösenä vaihde menee päälle nätisti ku höllää kaasua niin vaihdon kans ei mitään ongelmia.Sama homma ilmenee sitten nelos pykälän kans ku tekee täys kiihdytyksen 3 neloselle niin luistaa taasen.Elikkäs kaikki neuvvot olis tarpeen et sais auton pelaan tai sitten tähti keula saa hyvästit multa ja palataan vanhaan merkkiin mikä ei kuunansa kiusannu hermo romahduksen partaalle.
Paja
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 92
Liittynyt: To 30.12.2004 23:12

Re: Neuvoja kaivataan automaatti laatikon kans.

Viesti Kirjoittaja Paja »

heiskanen79 kirjoitti:tähti keula saa hyvästit multa ja palataan vanhaan merkkiin mikä ei kuunansa kiusannu hermo romahduksen partaalle.
Tee just noin tai sijoita auton hinta uuteen laatikkoon ja toivo että pääset taas vähän matkaa ilman vikoja. Vaihtoehtoisesti vie vaikka rintajoupille koko paska jos se sinne asti liikkuu, omani ei.... Niin kauan kun tuossa on automaatti, et öitäsi nuku ja aamuisin lähdet pyörällä töihin. Manuaaliksi muuttaminen olisi muuten järkevää, mutta näiden osista pyydetään käytettynäkin ihan helvetillisiä hintoja, ja esim 5 vaihteinen laatikko on mersussa harvinaista herkkua, vaikka eihän 300000 markan autoon vielä voi viidettä pykälää vaatiakaan.

Onneksi on nämä "vanhat merkit" millä pääsee liikkumaan luotettavasti.
heiskanen79
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ma 06.11.2006 12:02
Paikkakunta: jämijärvi

Kiusallinen

Viesti Kirjoittaja heiskanen79 »

Niimpä taitaa mese vaihtaa omistajaa pian koska autoon sijoitettu jo pieni omaisuus ja aina vaan jaksaa olla pajalla.
Avatar
urkki63
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 72
Liittynyt: To 02.11.2006 07:11
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja urkki63 »

Mites ne öljyt ja suodatin onko vaihdettu laatikkoon ?
E 200 cdi 10 ja ne ex:ät : c200t cdi 09 , c220t cdi 02 , 290td 97, 200d -92 ja 87, 230 te 83
280 s 77
heiskanen79
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ma 06.11.2006 12:02
Paikkakunta: jämijärvi

vaihdettu on

Viesti Kirjoittaja heiskanen79 »

Eli öljyt ja suodatin vaihdettu laatikkoon mutta ei minkään laita apua asiaan,tosin auto on saksan tuonti ja en luota kyllä mittarissa oleviin ajo kilo metriin sitten pätkääkään,koska ei 19 vuotta vanhalla autolla ja eri toten mersulla ole ajettu vain tota 327 tkm.
timlin
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 171
Liittynyt: Ma 21.03.2005 18:13
Paikkakunta: Sievi

Viesti Kirjoittaja timlin »

kysyppäs ottasko jarkko S. hoiviin sun laatikkos.
juhaoh
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1817
Liittynyt: Su 23.05.2004 17:34

Re: Neuvoja kaivataan automaatti laatikon kans.

Viesti Kirjoittaja juhaoh »

heiskanen79 kirjoitti:Elikkäs kysees olis taas kerran tämä vm:88 300 d ja viat sen kuin aina lisääntyy ja samal pahanee.Tällä kertaa laatikko rupee ilmaseen sellasia ongelmia et luistaa pahan päiväsesti 3 vaihtaessa mutta kylmänä vaihtaa oikeenkin nätisti 3 pykälän ja lämpösenä vaihde menee päälle nätisti ku höllää kaasua niin vaihdon kans ei mitään ongelmia.Sama homma ilmenee sitten nelos pykälän kans ku tekee täys kiihdytyksen 3 neloselle niin luistaa taasen.Elikkäs kaikki neuvvot olis tarpeen et sais auton pelaan tai sitten tähti keula saa hyvästit multa ja palataan vanhaan merkkiin mikä ei kuunansa kiusannu hermo romahduksen partaalle.
Ne nyt on vaan tuollaisia nuo mersun 80-90 luvun pomminvarmat automaattilaatikot, kaasupolkimella ne on opeteltava vaihtamaan. Monta oon koeajanut ja vain yksi on toiminut niinkuin olettaisi sen kunnossa ollessa toimivan. Lähes kaikissa on tuo 2 :lta 3:lle väli joka tökkii, usenmiten venyttää sen vaihtoa huomattavasti suuremmille kierroksille. Tuota ominaisuutta ei saa kuntoon öljyjen ja suodattimen vaihdoilla eikä laatikon ulkopuolisilla säädöillä, jos saa toisen välin mieleiseksi on toiset taasen pielessä.

Täällä forumilla oli oli tietoa jousesta mikä pitäisi vaihtaa laatikon sisälle, mutta ohjeita vaihtoon ei tainnut tulla. Tosin jos laatikko luistaa niin ei taida venttiilien jousetkaan auttaa. Taitaa mennä kunnostukseen koko laatikko.
timlin
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 171
Liittynyt: Ma 21.03.2005 18:13
Paikkakunta: Sievi

Viesti Kirjoittaja timlin »

tuo 2 :lta 3:lle vaihtaminen onnistui ainakin mulla. luisti aika pahasti mut sit pyörittelin sitä ruuvia niin jo rupes toimimaan ja todella hienosti. mut onhan nuita vikoja kaikenlaisia...
Vastaa Viestiin