Harrasteautoksi mikä peli?

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Avatar
Sergey
Vannespesialisti
Vannespesialisti
Viestit: 12277
Liittynyt: Su 27.08.2006 17:12
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sergey »

Njaah oha noi EU maat täynnä W109 6,3 litrasia reilusti alta 10k€ mutta tietty hintahan määrittyy ostajan mukaan näis autois. Yks esimerkki oli kun mobile.de:ssä oli myytävänä 15k€ ja sama auto o blocketissa 20k€. Suomes joku varmaa onnessaan maksais siitä tosiaan sen 25k€. Ja verothan on tässä satasia, jos sitäkään.
Pajero 2005, Hullu-Pösö 2023, Skoda Citigo-e 2021
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

kuitsi kirjoitti:Miks ei harrastekäyttöön voisi muka ostaa dieseliä, lainaus ake:n sivuilta

Ajoneuvovero ja liikennevakuutusmaksu poikki yhdellä ilmoituksella

Marraskuusta alkaen voi ajoneuvon ilmoittaa tilapäisesti pois liikennekäytöstä. Liikennekäytöstä poistetusta ajoneuvosta ei rekisteri-ilmoituksen jälkeen tarvitse maksaa ajoneuvoveroa eikä liikennevakuutusmaksua. Liikennekäytöstäpoisto ja -käyttöönotto ovat rekisteröintitoimenpiteitä, joten niistä veloitetaan normaali rekisteröintimaksu,.
Siksi koska vuosi sitten oli ilmoitus, jossa todettiin että tuon voi tehdä jo huhtikuu/2007. No joo eipä tullut voimaan ja katsotaan nyt tuleeko edes marraskuu/2007, sitten uskon kun se on toteutunut. Minulla on kokemusta vuoden 2007 ajalta, molemmat dieselin on olleet kilvissä, koska uskoin tuon 4/2007 toteutuvan. No 600+800€ on käyttövoimamaksu harrastamisesta vuodelta 2007.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
Sergey
Vannespesialisti
Vannespesialisti
Viestit: 12277
Liittynyt: Su 27.08.2006 17:12
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sergey »

Hyvää vatvomista toi homma. Sitten joskus... Ton takia mä en oo tota w115 viel kilpiin laittanukkaa, oottelen että millon astuu voimaan.
Pajero 2005, Hullu-Pösö 2023, Skoda Citigo-e 2021
Vastaa Viestiin