320cdi:n ESP, BAS, vakkarin ja ajoneston toimivuus

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Multislayer
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: To 28.06.2007 15:42

320cdi:n ESP, BAS, vakkarin ja ajoneston toimivuus

Viesti Kirjoittaja Multislayer »

Tai pikemmin toimimattomuus.
Kyseessä on 320cdi W220 vuosmallia 2000, ja sähkövikoja olisi...

Onko kellään kokemuksia sellaisesta että juuri kosteilla keleillä ja talvella espi, bassi taikka vakionopeudensäätö antautuu? Tässä autossa on ollut kauan jo niin että kaikki lähtevät pois pelistä, mutta ei pahemmin ole haitannut kun on ollut lämmin talli. Nyt kuitenkin pitää jättää yöksi pihalle ja luulen että siitä ei oikeen tule mitään kunhan paskaset kelit tulee.

Tekee sitä melkeenpä aina jos on kauemmin ollut pihalla, eli voisi kuvitella jossain olevan kosteusvikaa...?

Viime talvena teki vihonviimeiset temput kun jätettiin yöksi kylmään niin eipä lähtenyt enää aamulla käyntiin, ajonesto esti. Sitten väliin lähti käyntiin, mutta vaihdetta ei millään P-asennosta pois.

On ollut vehon huollossa ja vika (tottakai) löytyi samoin kuin hinta "korjaukselle", mutta mikään ei ole korjaantunut.

Jos jollain olisi vastaavanlaisia ongelmia ja tietäisi mistä kiikastaa niin kommentteja otetaan mielellään vastaan...
Potifaari
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 333
Liittynyt: Ke 16.08.2006 16:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Potifaari »

minulla on samanikäinen W210 (320 CDI). Sähköissä ei ole ollut muita ongelmia, paitsi pakkasella vakkari ei toimi. Tällä palstalla muistaakseni oli juttu, jossa kerrottiin että säätimen kondensaattori menee jäihin kovalla pakkasella ja näin tosiaan käynee. Voisiko olla mahku että vika liittyy kondensaattoreihin ?
320 CDI farkku -00 mausteineen.
Päässyt pois kahden opelin loukusta
Vastaa Viestiin