Täytyy tunnustaa että itsekkin olen miettinyt oman E420 äänten korostamista, mutta toki hillitysti. Vanhana (vuodesta 1988) jenkkiautoilijana tykkään kasin höpinästä; se saa aina mielen iloiseksi ja tulee positiivinen olo kun kone tekee tulosta pellin alalla ja kumu takaa kertoo että mistä on kyse. E420 kuulostaa ihan volvolta

, siis se kohina pellin alta.
Tällaista hormia löytyy auton alta:
Kesällä takapönttö oli irti kun putsailin pohjaa ja piti tuolloin kokeilla että miten raikaa mutta kiireessä jäi kokeilematta. Kaiken lisäksi tuo pönttö on uusittu juuri Saksassa joten se kestää varmaan jonkin aikaa ehjänä; ulostuloiksi on asennettu tuplalähtö tuohon mersun leimalla varustettuun orkkispönttöön.
Tuohon olisi helppo teettää suora putki, sen verran iso ainakin ulostulon osalta että viestittää äänienkin kera mitä piilee pellin alla

.
Ihanne olisi sellaiset (AMG) äänet että tasaisessa ajossa suht hiljaista mutta käskettäessä asia tulee selväksi. F1 kisojen turva-autossahan on aika miehekkäät saundit mitä nyt lähetyksestä läpi tänne asti kuulee. Ex avo 66-Impalassa oli 2" tuplaputket yksillä isoilla tarvikevaimentimilla; se kävi tyhjäkäyntiä vähän rätkyttäen (pikkasen piristettu 350) eli hieman pitäisi mersun olla "fiinimpi"

.