lonkero kirjoitti:201 -89 2.3E ei lähde käyntiin jos on yli -5 pakkasta. lohkolämppäristä lähtee vaikka ois -35. mistähän tämä johtuu?tietäiskö joku?
Voi olla,että jokin suutin tai useampia vuotaa.Oli omassa 260SE:ssä juuri samat oireet ja kolme suutinta vuoti pahasti polttoainetta,eivätkä kolme muutakaan ihan priimoja olleet.Kaikki vaihdettiin,nyt auto lähtee hienosti käyntiin Lämpötila anturi voisi olla myös yksi vika kohde,minulla sen vaihto ei vaikuttanut käynnistymiseen.
Vuodesta -73 laatumerkin kanssa kurvaillut.
---------------------------------------------------
'The one that dies with the most expensive toys wins the game'. Words to live by.
W140 + W124.
lämpötila-anturi on vaihdettu, tulppia ei vielä. luulen että vika on ruiskuvehkeissä koska huikkabensalla lähtee mutta sammuu samantien ku bensat on palanut. ihan kuin koko ruisku olis kylmänä pois pelistä. ecukin on vaihdettu kerran.
epäilisin kyllä kylmäkäynnistys suutinta
eli se ei saa bensaa tai sitten ei aukea.
kannattaa mitata kylmäkäynnistys suuttimen liittimeltä tuleeko sinä jännite.
käsittääkseni sinne pitäis tulla jännite silloin kun suutin aukeaa, eli siis moottorin ollessa kylmä.
viisaammat tietää varmaan tarkentaa jos meni väärin