"Turbon" vihellys kaiuttimista

Kaikki autostereoihin ja oheislaitteisiin liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

"Turbon" vihellys kaiuttimista

Viesti Kirjoittaja sonikki »

Eli mulla on menossa tuo PC:n asennus autoon ja nyt olis tuollainen otsikon mukainen ongelma :evil:
Moottorin kun laittaa tulille ja tuikkaa vga-piuhan näyttöön kiinni kuuluu kaiuttimista tuollainen vihellys kierrosten mukaan mutta jos tuo näytön vga-piuha on irti katoaa ääni samantien... Tänään sitten koitin antaa virrat näytölle verkkovirralla toimivalla 12V virtalähteellä ja silloin ei ollut minkään näköistä hairiö ääntä!
Eikös nämä ole yleensä maadoitus vikoja? Olen kyllä koittanut eri maadoitus pisteitä näytölle mutta mikään ei tunnu auttavan :roll:

Aaaaattakee hifistit!
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Avatar
Jouns
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 418
Liittynyt: Ke 16.01.2008 16:25
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja Jouns »

Kerroppas vähän enemmän laitteistostasi.. Esimerkiksi pioneerin soittimissa on rca lähdöille omat maadotus sulakkeet ja jos ne sielt soittimen sisältä kärähtää ni alkaa ottaan ihan törkeesti häiriöö.. Nuo häiriöt on kyl erittäin ongelmallisia juttuja..vika voi olla lähes missä vaan.. huonot kaapelit voi kanssa tehdä hallaa..
Avatar
Haisuli
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1308
Liittynyt: To 18.11.2004 19:48
Paikkakunta: Hesa

Viesti Kirjoittaja Haisuli »

Mistä sinä otat sille näytölle virrat?
Oletko kokeillut maadoittaa soittimen ja näytön samaan pisteeseen?
Näytön maadoitus kunnollisella kaapelilla samaan pisteeseen kuin soittimen, niin luulis että pelittää. Tarvikeliikkeissä myydään häiriönpoistokonkkia soittimen kaapeleihin.
Masta 6_2_6
Väliaikainen mese tuolla: http://mesefi.forumup.com/
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

Soitin on mallia harakiri ku en oo vahvistinta vielä hommannu minkä kautta äänet sitte lopullisesti tulee.
Soittimen aux-in toimii ihan hyvin esim mp3 soittimella, ei mitään häiriötä... Samoin mitään hairiötä ei ollu ku koitin sillee et näyttö ym oli ihan normaalisti kiinni koneessa mutta koneelta vedin piuhan tallin jenkkakoneisiin (samalla piuhalla kun automankkaankin) ja ei ollu mitään häiriötä :roll:
Mankan ja näytön maadottamista samaan pisteesee tuli jo koitettua (molemmissa noi 30cm pitkä maajohto) ilman toivottuja tuloksia...
Näytölle tulee virrat suoraan akulta ja koitin kyllä kierrättää noita virtoja virtalukonkin kautta mutta ei auttanu.
Tuo ääni ei ole mikää hirveän kova eli ei juurikaan kuulu ku kuuntelee musiikkia mutta jos laittaa pausen päälle nii sitte alkaa kuulumaa.
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Avatar
peehoo7
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 152
Liittynyt: Su 10.04.2005 23:30
Paikkakunta: Kempeleestä

Viesti Kirjoittaja peehoo7 »

Tuo vihellys kuulostaa kyllä aivan laturin aiheuttamalta.
Kokeile vetää molemmat laitteille tulevat piuhat suoraan akulta se akku on tosi hyvä häiriösuodatin.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Jos tai kun ei auta ja mikäli ymmärsin kytkentäsi oikein:

Sinulla on erillinen PC, josta tulee äänijohto (rca) tavalliselle autoradiosoittimelle, sen sisääntuloon ?

- Autoradion maadoitus, sekä runko, että varsinainen maadoitusliitin, paksulla johdolla suoraan akun maadoituksen.
- PC:n maadoitus paksulla johdolla suoraan akun maadoitukseen.
- Mahdollisuuksien mukaan PC:n äänikortin maadoitus samanlaisella johdolla suoraan akun maadoitukseen.
- Kolmas (tai neljäs) maadoitusjohto autoradion aux in tuloliittimen vaippaan. Tämä vain mikäli kierrosten mukaan muuttuva ujellus ei edelleenkään ole kadonnut

Jollei noilla lähde toimimaan, niin heitä vesilintua vehkeillä :roll:

tai no voihan se vinkuna tulla muutamaa muutakin reittiä sinne PC:n äänikortille. +12 V virtajohtimen mukana, tai ilmateitse. Yleensä ne vai aiheutuvat siitä kun äänen tuottaja ja vahvistaja kelluvat eri maapotentiaaleissa, ja tuo potentiaaliero kasvaa kun äänen tuottajan virrankulutus lisääntyy (ohmin lain mukaan).
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

veskola kirjoitti:Sinulla on erillinen PC, josta tulee äänijohto (rca) tavalliselle autoradiosoittimelle, sen sisääntuloon ?
Juuri näin.

- Autoradion maadoitus, sekä runko, että varsinainen maadoitusliitin, paksulla johdolla suoraan akun maadoituksen.
Mankka on kytketty näin paitsi en ole ihan varma mihin mankan johtosarjan maadoitus menee ja mistä virrat tulee kun oli nuo mankan piuhat valmiina tuolla :arrow: tänään vedän mankalle uudet piuhat suoraan akulta.

- PC:n maadoitus paksulla johdolla suoraan akun maadoitukseen.
PC:tä olentällä hetkellä käyttänyt pelkästään läppärin omalla akulla ennen kuin saa ylimääräset äänet pois ja sitten keskityn läppärin virta puoleen.

- Mahdollisuuksien mukaan PC:n äänikortin maadoitus samanlaisella johdolla suoraan akun maadoitukseen.
Mitenkäs tämä onnistuu läppärissä? :oops:

- Kolmas (tai neljäs) maadoitusjohto autoradion aux in tuloliittimen vaippaan. Tämä vain mikäli kierrosten mukaan muuttuva ujellus ei edelleenkään ole kadonnut
Entäs mitenkäs tämä onnistuu? Pitääkö käydä ostamassa "ground loop isolator" (en tiedä suomenkielistä nimeä mutta jenkki foorumilla ne puhuu tuollaisesta) vai voiko siihen vaippaan esim juottaa johdon pätkän minkä vetää maihin?

Terveisin: Autohifi Uuno :D
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

jarkki kirjoitti:- PC:n maadoitus paksulla johdolla suoraan akun maadoitukseen.
PC:tä olentällä hetkellä käyttänyt pelkästään läppärin omalla akulla ennen kuin saa ylimääräset äänet pois ja sitten keskityn läppärin virta puoleen.
Se vika on tuossa, se PC:n äänikortin lähdön maadoitus pitää saada samaan potentiaaliin kuin on autoradion maa, eli vedä siitä maa johto akulle.

Katsoppas kun se on tälläinen värkki:

Normaalisti kun potentiaalit ovat kunnossa ja katsotaan äänisignaalia soittimen lähdössä se on tälläinen:

Kuva

kuvassa siniaalto, elävässä elämässä ääniaalto, vaihtelee kauniisti nollapotentiaalin ympärillä. Soittimen ja vahvistimen nollapotentiaali on täsmällee sama.

Mikäli soittimella (sulla PC) ja vahvistimella (sulla autoradio) on potentiaalieroa se on tälläinen tilanne:

Kuva

Soittimen kannalta katsottuna äänisignaali vaihtelee ylemmän potentiaalin ympärillä verrattuna vahvistimen nollatasoon. Mikäli potentiaaliero vieläpä vaihtelee niin silloin äänisignaalikin heiluu tuossa enemmän tai vähemmän ylhäällä. Soittimen sisällä se toki tipautetaan alas mutta se on toinen juttu.

Kuvassa siis punainen on auton nollapotentiaali (akun miinusnapa) ja vihreä on PC:n nollapotentiaali.

Nyt kun kytket RCA johdon PC:n ja autoradion välille tuo potentiaaliero pyrkii tasaantumaan RCA johdon vaipan kautta, RCA johdossa alkaa kulkea virta. Mitä enemmän on potentiaaliaeroa sitä suurempi virta.

Nyt sinun siis pitää tasata tuo ero paksulla maadoituskaapelilla, ja huolehtia ettei siinä kaapelissa kulje kovin suurta virtaa, sillä virta aiheuttaa jännite-eron ja se taas tarkoittaa sitä samaa potentiaalieroa. Mitä suurempi virta kulkee maadoitukaapelissa, sitä paksumpi kaapeli tarvitaan, jotta potentiaalieroa ei ala syntymään häiritsevässä määrin.

>>Mitenkäs tämä onnistuu läppärissä?
Läppäri on juuri tämänkin takia huonoin mahdollinen vaihtoehto, mutta kyllä jokaisessa liittimessa on rautaa ja sieltä löytyy se nolla potentiaali. Tässä tapauksessa on helpointa tehdä maadoitus siihen RCA johtoon tai se lienee sellainen pikkuplugi.

Mitään huippuluokan äänentoistoa ei kannata osottaa näillä PC:n normi äänikorteilla, niiden lähdöt ei ole ollenkaan hyviä tälläiseen käyttöön.

Kytkiessäsi erillisen näytön, joka ottaa virtaa akusta samalla kytket PC:n maapotentiaalin auton akkuun sillä kaapelilla jolla näyttö ja PC sen jatkeena olevalla näytön ja akun välisellä maadoituskaapelilla. Siinäkin on yksi lenkki, joka aiheuttaa sitä potentiaalieroa, vieläpä siten että näytön virrankulutus lisääntyessää lisää potentiaalieroa.

Ehkä on helpointa vetää paksuhko maakaapeli soittimen maadoituskaapelilta ja kokeilla sillä maadoittaa se PC:n äänilähtö...ehkä auttaa, ehkä ei :roll:

>>Entäs mitenkäs tämä onnistuu? Pitääkö käydä ostamassa "ground loop isolator" (en tiedä suomenkielistä nimeä mutta jenkki foorumilla ne puhuu tuollaisesta) vai voiko siihen vaippaan esim juottaa johdon pätkän minkä vetää maihin?

Voi, ei tämä ole mitään rakettitiedettä, jossa tarvitsee antaa rahansa amerikkalaisille. Äänijohdon vaippa on kuparipalmikkoa, siihen voi juottaa. RCA liittimen vioi yleensä avata ja lisätä sinne johdon, näitä virityksiä näki usein vinyylisoittimien kanssa kun niiden maadoituksia parannettiin. Paras on tehdä itse se kaapeli...vaikka jotain tälläistä:

Kuva

Voi sen maalenkkin koittaa katkaistakkin mutta ei se taida onnistua, kun on se näyttö. Helpompi on laittaa se maadoitus kuntoon...ainakin yrittää sitä ensin kun se ei maksa käytännössä mitään.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
Vensku_
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 466
Liittynyt: Ma 05.11.2007 19:34
Paikkakunta: Kouvostoliitto

Viesti Kirjoittaja Vensku_ »

Mutta sulla siis alkaa vinkumaan vasta kun laitat näytön kiinni koneeseen? Eli vinkuna tulee näytön takia? Jos soitat musiikkia jne, ja otat näytön irti, niin ujellus loppuu? Eli näytön maa olisi eri potentiaalissa kuin muun laitteiston, vai vastaavasti näytöltä tuleva piuha olisi jotenkin huono ja aiheuttaisi maalenkin...?

Nämä on inhottavia juttuja, itekin tässä miettiny pääni puhki erään karaokelaitteiston kanssa, kaikki kokeiltu, mutta tulee verkkohurina läpi... :evil: Nyt sain kyllä pienennettyä sen lähes olemattomiin (ei enää paljoa häiritsevä, paitti ainakin meikäläisen korvalle jos oikein tarkoiksi ruvetaan... :roll: )
Mersut: W902 208D '96 - W903 310D '97 - projekti

BMW 530D Touring '99 - Mazda 323 1,5 '89
Mitsubishit Lancer GLXi 1.5 '91, - Galant 2,0A GLS '97, Galant 2,0 stw GLX '98
Töissä: Actros 2545, Antos 2540, Sprinter W906 316cdi
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

Homma selvisi!
Oli ilmeisesti tuosta näytön virtapiuhasta päässyt johdot jotenkin niivittymän poikki tai jotain ku huomasit että sitä kun heilutteli niin välillä vinkuna pieneni tai kasvoi :arrow: pätkäsin johdon poikki ja juotin uudestaan liittimeen ja nyt pelaa... nyt ei kuulu mitään ylimääräisiä ääniä vaikka laittaa mankasta volat täysille 8) Ihme juttu että tuo aihetti sen pörinän vaikka vedin lisämaadoituksenkin suoraan näytön rungosta.
Noh, tulipa sitten koko viikonloppu nyhrättyä turhaan noiden maadoitusten ym kanssa :D
Kiitokset kaikille vastanneille varsinkin veskolalle hyvistä vinkeistä tulevaisuuden varalle!
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Vastaa Viestiin