Käryä kabiiniin w124 300td ei ilmastointia

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
kruna63
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Su 16.04.2006 18:08

Käryä kabiiniin w124 300td ei ilmastointia

Viesti Kirjoittaja kruna63 »

Do diih...annoin auton kaverille lainaan ensimmäisen kerran koko omistushistorian aikana ja sehän tuli sitten navetalle haisten takaisin.

Päänsärkyä aiheuttava löyhkä tuntuu tulevan puhaltimen puolelta lämminilmasuuttimista. 518 Bemarissa tuli kunnon savu reilusti sisään lämminilmatorvista kun pyyhkijänmoottori paloi...mutta sulakkeet eikä piuhat olleet moksiskaan.

Ounastelen siis joko tuulilasipyyhkijän moottorin olevan kypsymässä tai sitten puhaltimen moottori on hajoamassa... molemmat tosin tuntuu toimivan ainakin vielä toistaiseksi OK. Tuulilasinpyyhkijä hieman tahmea ajoittain sen jälkeen kun vaihdoin uuden sulan, tosin kun vettä lasilla pyyhkii OK.

Voiko noita mitata jotenkin jotta tietäisi mitä hankkia vai pitääkö purkaa koko hoito ensin ja nuuhkia mikä haisee? Ei millään viitsisi ensin purkaa ja sitten lähteä bussilla toiselle puolelle kaupunkia hakemaan osia ..mieluummin ostaisi osat matkalla kotiin.

Vai saattaako käry kenties tulla jostakin muualta?

Voiko moottoreita korjata vai pitääkö laittaa uusiksi?
Avatar
Make44
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 155
Liittynyt: Ti 25.09.2007 00:41
Paikkakunta: Salonseutu

Viesti Kirjoittaja Make44 »

Tietysti voi tulla puhaltimen/pyyhkimen moottorista, veikkaisin kuitenkin
vakiovikaa: suuttimien lämmittimet,johdot käryää konepellin alla.Paha:forumilla ollut kuvia palaneista konepelleistä.Sulake äkkiä pois tai johdot leikkureilla poikki!
PS kun vaihdoit sulan muistit kai aseöljyä luistitappiin, kulkee notkeasti.
Make
Avatar
felmit
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2447
Liittynyt: Ke 23.06.2004 07:40
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja felmit »

omassani on käryt tulleet kaksi kertaa sisään vähän ajan sisällä.
Molemmilla kerroilla syynä jumittunut pyyhkijä.
Ensin luulin, että moottori oli tiensä päässä ja ostin uuden.
Mutta, teki saman uudellakin moottorilla, on vika mekaaniikassa.
Kun sulka käy pisimmässä asennossa ja alkaa vetäytymään...
ja molemmilla kerroilla ennen jumitusta on sulka ollut lasilta ylös nostettuna ennen savuja...
En ole kerennyt tutkimaan miksi.... :?:

Ps. Vanha käyttökuntoinen moottori on myynnissä http://mersuforum.net/forum/viewtopic.p ... 433#403433
autodidakti
Avatar
Timo L.
Moderator Admin
Moderator Admin
Viestit: 14253
Liittynyt: Ti 11.03.2003 19:16
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Käryä kabiiniin w124 300td ei ilmastointia

Viesti Kirjoittaja Timo L. »

kruna63 kirjoitti: Vai saattaako käry kenties tulla jostakin muualta?

Saattaa. Jos autossa on lämmitettävät tuulilasinpesurin suuttimet ja auto on W124, tarkista ne. Tuleeko vettä lasille? Jos ei, niin saattavat olla ne sulaneet (oikosulku tms.). Konepelti auki, suojakannet pois päältä ja tutkimaan.

Itselläni aiheutti farmarissa sellaisen "sähköpalon" löyhkän sisälle.
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Avatar
Pakardinen
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3168
Liittynyt: Ti 31.10.2006 11:18
Paikkakunta: Rautalampi, Pohjois-Savo

Viesti Kirjoittaja Pakardinen »

Ääni myös täältä pesurin letkujen lämmitykselle. Omasta meni muutama vuosi sitten, ei haissut kuin yhden kerran, vaan olipa sitten kyllä lähellä, ettei palanut koko reuhka...
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Avatar
Fenton
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1294
Liittynyt: Ma 17.09.2007 16:52
Paikkakunta: Nastola

Viesti Kirjoittaja Fenton »

Tässä kun on vuosien mittaan käyny katsomassa yhden ja toisenkin Mersun, ostoaikeissa, olen mä niitä varmaan kuitenkin kymmeniä ajanut, valtaosa kakkosnelosia, niin enemmän kuin joka toisesta on ollu johdot katkaistu niiltä suuttimilta.
Eli kaikesta päätellen aika yleinen paikka käryämiselle.
Ville
Otan Mersuni, kuten olueni. Pitkänä. 280 SEL.
Vastaa Viestiin