tuomazzz kirjoitti:ainaki moottori ja miksei muunki tekniikan puolella tuntui tietoa olevan ylämaalla!
M104:n kannentiivisteen vaihto sujui Ylämaalla ammattitaidolla. Vähän venyi sovittu aikataulu loppupäästä, mutta pojat jatkoivat perjantaipäivää niin pitkään että viimeinenkin osanen oli takaisin paikallaan ja tyytyväinen asiakas saattoi lähteä kunnossa olevalla autollaan tien päälle
Tuo kannentiivisteen vaihto on aika hemmetinmoinen homma, en yhtään ihmettele vaikka aikaa siihen menikin.[/quote
Muuten paljonko maksoi kannentiivisteen vaihtoon? Tarvitsen sama homma minun 500 SE:lla.
Rollingstone kirjoitti:Muuten paljonko maksoi kannentiivisteen vaihtoon? Tarvitsen sama homma minun 500 SE:lla.
T. RS
Jos en väärin muista niin jotain puolentoista kiloeuron luokkaa se taisi olla mukaan lukien koneistustyöt. Kasikoneessa tietysti kansia on kaksinkertainen lukumäärä
Jos se siinä tiituspohjan kulmilla on, niin ite meinasin viedä yhestä bemarista laatikon laakeroitavaks ois 1500pintaa ottanut siitä ja sano että ei kannata käytettyä ostaa tilalle, koska on loppuunajettuja...ostimpa käytetyn ja hyvin pelas ainakin niin kauan kun auto mulla oli...ja hintaa tuli vain 500e. Tää oli vaan yks kokemus..
Ala-Könnistä on itselläni vain positiivisia kokemuksia,itse olen huoltanut aina oman Mersun ja emännän Bemarin siellä ja sieltä löytyy paljon tietämystä ja taitoa vaihteistorempoista niin automaatista kuin manuaaleistakin. Ala-Könnillä on myöskin todella hyvä tuntemus Mersuista ja siellä käykin toi paljon "mersuasiakkaita" eli suosittelen paikkaa.!!!
Missä täälläpäin kannattaa tehdä nelipyöräsuuntaus? Missä olette käyneet? Kyllähän tuolla alustassa on varmaan joku osanen kulahtanutkin, kun tuntuu että viimeisen puolen vuoden aikana puoltaminen on vain pahentunut.
Meinasin että käyttäis tuossa M.Pulkkisella, kun silläkin on nykyään laitteet tuota varten. Ja kannattaako tuon alusta säätää esim. sportlinen tiedoilla, että menee kerralla oikein?
MB 300 CE 24V -92
MB pystäri 250 -69 (museoautoprojekti)
Lisäksi käyttöautoina japanialaisia.
Kertoisitko enemmän, mikä meni pieleen?? Etusivulta kattelin, niin aika kalliilta kuulostaa ohjauskulmien säätö Nelipyöräsuuntausta miettinyt, niin eikös toi tarkoita vain eturenkaita? Vai onko termit mennyt sekaisin.
MB 300 CE 24V -92
MB pystäri 250 -69 (museoautoprojekti)
Lisäksi käyttöautoina japanialaisia.
Ala-Könni on guut, Kendallin öljyillä Mesen öljywechsel 50 euroa että ei paha...yhden automaattilaatikon Ala-Könni laittoi merkkiliikkeen turhan korjauksen jälkeen kerralla kuntoon, suosittelen.
Meinasin että käyttäis tuossa M.Pulkkisella, kun silläkin on nykyään laitteet tuota varten. Ja kannattaako tuon alusta säätää esim. sportlinen tiedoilla, että menee kerralla oikein?[/quote]
pulkkinen osaa asiansa eikä veloita turhasta. erinomainen palvelu
Missähän halvalla vaihdattaisi ässään takajouset...ylämaalle, arkolle ja pariin pikkupaikkaan tullut soiteltua ja hinta arvio pelkkien takajousien vaihto 250-350e? eihän se hinta välttämättä noin suureksi jää, mutta muistan kun parivuotta sitten sai koko kierroksen tuolla 200e??
Timppa kirjoitti:Viimeaikaisten kokemusten perusteella alkaa näyttää siltä että Jyväsauton ja Ylämaan sijalle pitäisi löytää osaava korjaamo. Valitettavasti.
No mitäs niissä on käyny? Pitäis huomenna viedä auto Ylämaalle suuttimen pohjatiivisteen vaihtoon, ni kannattaako perua?
Kerropa Timppa tarkemmin miksi ei, jottei jää meille muille arvailujen tasolle.
Oma kokemus:
Käytin C:n ilmastointihuollossa/-korjauksessa Ylämaan autossa viime viikolla. Kompressori ei lähtenyt päälle ja löytämäni anturit antoivat ainakin jossain määrin järkeviä lukemia ja kompressori pyöri käsin aika löysästi joten epäilyni oli aineiden puuttuminen. Ajan sain lyhyellä varoitusajalla seuraavaksi aamuksi. Diagnoosi oli ilmastoinnin lauhdutinkennon vuoto sähkötuulettimien keskiöiden takaa, josta vuotokohta löytyikin. Soittelivat tilanteen ja hakivat KL:stä uuden kennon & kuivaimen ja asentivat paikoilleen. Eli sain toimivan ilmastoinnin päivässä. Hintaa tuli vähemmän kuin pelkäsin ja vaihdettujen osien hinnat suoraan KL-luettelosta. Tällä kokemuksella & mielikuvalla vien auton tuonne uudestaan jos tarvetta ilmenee.
W115 200D 2.4 sttppdic 5/75
W211 E 320 CDI T 4Matic 10/05
Exä: W202 220 -96
Maalautin tossa autoni, ja nyt pitäis hommata jonkinlainen vaha/pinnoite, niin osaako joku neuvoo että missä Jyväskylän seudulla kannattaa tommoinen homma teettää?
Ja kumpi kannattaa ottaa, kovavaha vai joku (kesto)pinnoite?
Tuolla tuli oman w202:sen kulmat säädätettyä kun yksi kaveri kehu, ja itselle jäi todella positiivinen kuva paikasta, hyvä palvelu ja mersu kulkee nyt suoraan ja ei vetele.
Tuolla tuli oman w202:sen kulmat säädätettyä kun yksi kaveri kehu, ja itselle jäi todella positiivinen kuva paikasta, hyvä palvelu ja mersu kulkee nyt suoraan ja ei vetele.
Itte tunnen orbinskin hyvä palvelu,itte kävin ex mersun kulmat säädättämässä