Juu elikkä asentelin tässä yksi päivä tuommoisen laitteen mersuun.
Yllättävän helppo ja nopea asentaa. Alta tunti kun laite oli toiminnassa
Boksi vaan takapenkin alle missä sijaitsee jo keskuslukon pumppu.
8 johtoa mitkä piti kytkeä ja homma oli valmis , mukana tuli hyvät suomenkieliset ohjeet
Vielä pitäisi vilkku ledi laittaa koelautaan kun se tällä hetkellä vilkkuu hattuhyllyllä sekä ehkä kiinnitellä boksi paremmin
onko vilkkujen johtosarja myös siellä pumpun nurkilla vai mihin ohjaus?
W211 E55amg -03
W639 122cdi -14
W639 110cdi -13 ex
s203 220cdi -06 ex
w639 120cdi -08 ex
S211 280cdi -07 ex
w639 111cdi -07 ex
w124 260e -88 ex
w639 115cdi -07 ex
s211 320cdi -04 ex
c124 300 ce-24 -90 ex
w210 220d -96 ex
w168 170 cdi -98 ex
s124 300D A -86 ex
s124 300TDT A -90 ex
w201 2.6E -91 ex
w124 250d -85 tuning ex
w202 220 sport -94 ex
w124 300cea 12v ex
w168 160 -00 ex
w202 180 esprit -95
johturpe kirjoitti:pumppuha on siellä oikeassa reunassa ja vilikun johot kulukee isossa nipussa vasemmassa reunassa, pitää vaan tietää mihin piuhaan kytkee
Kyllä juuri näinhän se menee. musta-valko musta-vihreä ovat nuo johdot vilkuille
apukuskin puolelta piti etsiä kaapeli jossa kulkee kolme johtoa(+12, GND ja auki/kiinni johto)
auki/kiinni johto oli ainoa johto mikä piti katkaista.
JM-KONE Kalajoelta tämmöisiä myi ja hintakaan ei ollut paha
MasaMbW124 kirjoitti:eikös tuon "vilkkujen vilkutuksen" voi kytkeä esim siten, että takaluukku aukeaisi siitä napista, mutta vilkut ei vilkkuisi
Sitten se aukaisee sen aina kun laitat ovet lukkoon tai aukaiset lukot.
Itsellä on pari vuotta ollu käytössä spal:n kaukari ja ei voi olla kun tyytyväinen! Pikku hienouksia löytyy vaikka kuinka paljon esim. sisävalojen syttyminen samalla kun ovet aukaistaan ym. pikku kivaa.
Lisäksi tuon saa laajennettua hälyttimeksi ja löytyy yksi vapaa aux-kanava mihin voi tyrkätä tuon paksin luukun aukaisun tai vaikka kaukokäynnistyksen Hintakaa ei päätä huimannu joku 150e pari vuotta sitte nykyisin saa kympin-pari halvemmalla.
Suosittelen
Mul on joku Meta System häläri kauko-ohjatulla keskuslukituksella mut en oo vielä saanu sitä keskuslukkoa pelaamaan. Laitoin vehkeen autoon jo pari vuotta sitte mut en saanu sitä pelaamaan ni jätin sen hetkeks odottamaan
Häläristä saa säädettyä sitä pulssin pituutta jonka se lähettää pumpulle. Ainut vaan että joko pulssi on liian lyhyt eli ei avaa ollenkaan tai vaan etuovet tai sitten liian pitkä joten ovet meni takasin lukkoon heti sen jälkeen kun oli avannut ne.
Täällä muistaakseni sanottiin että ovien pitäis loksahtaa kaikki kerrallaan kiinni ku avaimesta vääntää (mulla menee järjestyksessä ensin ovi josta laitetaan lukkoon, vastakkainen ovi, takaovet ja viimeseks tankinluukku ja takaluukku). Joten jos tän sais korjattua ni ehkä joku pulssin pituus toimis.
Mitenhän tän ongelman sais fiksattua? Jollain jotain kokemusta?
W201 (2.0 kaasarin rotjake, jospa tässä sais joku päivä vähän tuota tekniikkapuolta päivitettyä, kun vain aika ja raha on niissä määrissä)
Kalle kirjoitti:
Täällä muistaakseni sanottiin että ovien pitäis loksahtaa kaikki kerrallaan kiinni ku avaimesta vääntää (mulla menee järjestyksessä ensin ovi josta laitetaan lukkoon, vastakkainen ovi, takaovet ja viimeseks tankinluukku ja takaluukku). Joten jos tän sais korjattua ni ehkä joku pulssin pituus toimis.
Mitenhän tän ongelman sais fiksattua? Jollain jotain kokemusta?
Itselläni ainakin menee juuri tuossa järjestyksessä ovet kiinni.
Mun kaukkari boksista on poistettu joku silta, jolloin pulssi ilmalukolle pitenee paremmaksi(vaatii jännitteen poiskäytön muuttuakseen)
Mulla saa tossa "ohjelmoitua" sen pulssin pituuden siitä boksista vaihtohedot oli muistaakseni 0,5s, 1,5s, 3,0s ja 4,5s mut mikään ei oikeen ollu kohallaan. Täytyy täs jossain vaiheessa ottaa taas ohjelmaks koittaa saada se pelaamaan.
W201 (2.0 kaasarin rotjake, jospa tässä sais joku päivä vähän tuota tekniikkapuolta päivitettyä, kun vain aika ja raha on niissä määrissä)
kärsineeköhän laittaa ilman diodeja nuita vilkkuja vilkkumaan vai meneeköhän sekasin kun virtaa kulkee "sisäänpäin" kun vilkun viiksestä kytkee...?
Itselläni on sulakkeet boksilta tulevien johtojen välissä jotka kytketään ryöstäjällä vilkkuen johtoihin
Diodeja ei ole
Joo itellä ei taidakkaan toimia tuolleen, kun ei ole kuin yks lähtö boksilta niin taitaa mennä sekaisin vilkut... joko vetää ilmeisesti hätävilkunkatkaisiaan suoraan tai hommata ne diodit...
mistäs olette tilanneet/hankkineet noita keskulukitus laitteita? pitäis itellekki saada ko toi kuskin puoleinen lukko vähä viallinen ei jaksa aina kiertää autoa kun pitää avata ovet apukuskin ovesta
epi89 kirjoitti:mistäs olette tilanneet/hankkineet noita keskulukitus laitteita? pitäis itellekki saada ko toi kuskin puoleinen lukko vähä viallinen ei jaksa aina kiertää autoa kun pitää avata ovet apukuskin ovesta
Itse ostin nettivaraosasta joltain tyypiltä. Tuli hyvät ohjeet sun muut.
Jostain sivulta kattelin et olipa niitä halvemmallakin. En vaan muista että missä sivuilla pyörin.
Täällä käyttäjätunnuksella rehtijii liikkuva kaveri myy, tai ainakin myi noita keskuslukituksen kauko-ohjainlaitteita. Tuossa muutama viikko sitten häneltä tilasin. Nopeasti tuli ja oli helppo asentaa eikä hintakaan päätä huimannut.
Tähän asti olen ollut tosi tyytyväinen. Harmittaa vaan kun ei tullut aikasemmin asennettua tuota. Olis hermot säästyny talvisilta lukkosulapelleilyiltä monet kerrat. Vielä odottaisi sireeni asennusta tuohon kauko-ohjain boksiin. Sen pitäisi vissiin sitten aina vähän vinkasta kun ovet lukitsee/avaa. Ihan niinku elokuvissa...
Kannattaa tarkistaa(jos ei tiedä),onko autossa alkuperäinen,alipainetoiminen keskuslukitus.Itsellä ei ollut,vaan sähköinen.Kun lopulta alkoi valjeta kauko-ohjainboxin yksinkertainen toimintaperiaate,niin alkoi homma edetä.Eli:kun kaukosäätömokkulan aukaisu- tai lukitusnappia painaa,tulee boxin tiettyihin johtoihin hetkeksi 12v jännite.Sitten pitää keskuslukitusboxista vaan etsiä ne pari johtoa,jotka avaavat/sulkevat lukituksen kun niille vilauttaa sen 12v.Ja sit vaan johtoja solmimaan keskuslukitusboxin ja kaukosäätöboksin välillä.
W123 200 (2024-)
W220 S320 (2017-)
W210 E200 A (2012-)
ex W220 S320 (2023)
ex w124 230E A (2008-2012)
ex 190E (2002-2008)
ex w123 230 (1996-2002)
Kyseessä alkuperäinen alipaine-keskuslukitus:
-pumppuun tulee vihreä, keltainen ja sininen johto.
Yleismittarilla testasin että kaikkiin tulee +12V kun lukitus on auki. Kun kiinni niin menee 0V.
Kauko-ohjainboksin ohjeessa sanotaan että avaus on vihreä tai sininen(ei pumpun puolella) ja lukitus on vihreä tai sininen(pumpun puoli) Mikähän on keltaisen johdon tehtävä?
Onko kokemusta mihin kytketään kiinni ja aukikarvat? Lisäksi ohjeessa neuvotaan katkaisemaan sininen johto, jossain tapauksissa katkaistava johto olisi vihreä.
luotsakone kirjoitti:Kyseessä alkuperäinen alipaine-keskuslukitus:
-pumppuun tulee vihreä, keltainen ja sininen johto.
Yleismittarilla testasin että kaikkiin tulee +12V kun lukitus on auki. Kun kiinni niin menee 0V.
Kauko-ohjainboksin ohjeessa sanotaan että avaus on vihreä tai sininen(ei pumpun puolella) ja lukitus on vihreä tai sininen(pumpun puoli) Mikähän on keltaisen johdon tehtävä?
Onko kokemusta mihin kytketään kiinni ja aukikarvat? Lisäksi ohjeessa neuvotaan katkaisemaan sininen johto, jossain tapauksissa katkaistava johto olisi vihreä.
Vilkkujohdot ovat jo kytkettyinä.
Keskuslukitus asennettuna, tuli asennettua Rimen KE117N. Neuvoa löytyi haulla.