Mikä pistoke on apparin jalkatilassa muovin alla oleva kaksi napainen pistoke?Kiinnostas siksi, kun olen asentamassa kaukosäätöä keskuslukitukseen..oisko tuo valmis paikka sille?
Muistaakseni punainen väriltään
Siellä apparin jalkatilassa olevassa "rännissä" on oikea johto.
Väriä en nyt muista, mutta ovien ollessa auki on johdossa +12v ja kiinni olessa johto on maadoittunut.
Oliskohan sininen tai vihreä?
Helpointa on asentaa kaukosäätö suoraan pumpun viereen takapenkin alle. Sinne tulee käyttöjännite, ohjausjohdot ovat vieressä ja vilkun johdotkin ovat lähellä. Pumpulla sininen on ohjausjohto.
Maalaisuus tekee tepposiaan...kun en ilmoittanut että on riisseli.
Sain vinkkiä laittaa kuskin oven kynnyslistan alle piuhat ja purkki kojetaulun alle..on kuulemma paras/voimakkain yhteys säätimeen.Mene tiä.Huomenna tarkotus aloittaa homma.Huudan kovin, jos ei ala onnistumaan
Työkaverin farmari 124 E300 -89 bensassa ihmeteltiin juurikin tota pitoketta joka on punainen ja repsikan jalkatilassa, ensimmäisen suojan alla. Pistoke on 4 napainen. Mikähän tuo on?
rommel300 kirjoitti:Maalaisuus tekee tepposiaan...kun en ilmoittanut että on riisseli.
Sain vinkkiä laittaa kuskin oven kynnyslistan alle piuhat ja purkki kojetaulun alle..on kuulemma paras/voimakkain yhteys säätimeen.Mene tiä.Huomenna tarkotus aloittaa homma.Huudan kovin, jos ei ala onnistumaan
Enpä lähtisi kynnyslistan alle laittamaan, kun helpompaa on laittaa siihen ränniin.