ja sieltä navigationsoftware, Mercedes Benz -> hit!
Hintaeroa ei lienee kuitenkaan paljon Saksan "Vehoon" nähden, Saksassa eilen alle 150 € ja tuolta postikuluineen olisi tullut hieman (muutaman euron) halvemmaksi ...
Uusimmissa levyissä on jotain aika kenkkua kopiosuojausta. Jossain 2001-releaseissa tuota ei ollut. Joku sanoi että Alcoholilla onnistuisi. Itse en ole kokeillut. Lisäksi, "vajaakapasiteettisille" aihioille homma toimii paremmin kuin nykyään yleisille isoille. Lisäksi polttonopeuden pitää olla mahdollisimman hidas.
Nyt kun olen jonkun aikaa ajellut tuo TeleAtlaksen Skandinavien/ Norden 2005/ 2006 DX-levy systeemissä, ei voi kuin kehua! USA:ssa käyttämäni "fastest route"-opastus piti kylläkin vaihtaa lyhimmän tien asentoon. Systeemin mielestä nopein reitti oli pirkanmaalaisella ruuhkatasolla yleensä aika naurettava kun moottoriteiden ja maanteiden käyttö maksimoitiin. Mutta karttojen tarkkuus ja kattavuus on kertakaikkiaan mahtava! Suosittelen varauksetta ostosta vaikkapa täältä!
Tuli sitten vihdoin tänään jälkitoimituksena tuo auton hankinnan yhteydessä hankkimani navi-cd
Levy on alkuperäinen MB-tuote; versio 4.0 Skandinaavian kartastosta. Yhteistyökumppanina "Via Michelin"? Julkaistu 2005/2006 vaihteessa, joten tuo selittäisi saatavuusvaikeudet ja pitkän toimitusajan.
Hyvin tuntuu toimivan pienillä asutuskaduillakin ja infoa näyttäisi löytyvän golfkentistä mesuhuoltoihin internetosoitteineen. Sairaaloita ja julkisia kohteita unohtamatta. Lisäksi löytyy "turistiopas" useimmista suuremmista kaupungeista.
Tarkka tuntuu olevan, sillä erotteli jopa "laajennetun risteyksen" (eli isompi keskijakaja) työpaikkani läheisyydessä ... Ei tuolla ilmeisesti eksymään pääse?
Kustansi muuten 140 eskoa kotiin toimitettuna, eli halpa verrattuna autoilun muihin kustannuksiin. Joten ostakaa tarpeeseen aito ja unohtakaa epävarmat kopiot
Kysyisin vielä kun olen edellen pihalla tämän Navi CD osalta, että mikä Cd nyt kannattaa hankkia comand 2.0 naviin? Haluaisin kuitenkin suomenkielisen kartaston ja tietysti mahdollisimman edullisesti. Ilmeisesti kopiot eivät toimi kunnolla, vai?
Mistä näistä nyt tietää että mistä löytyy suomenkieli, vai löytyykö kaikista?