W202 -94 Webaston sähkökytkentä ongelma

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
nut
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Su 14.10.2007 18:29
Paikkakunta: Kauhajoki

W202 -94 Webaston sähkökytkentä ongelma

Viesti Kirjoittaja nut »

Noniin,

tulipahan purettua kojetaulu vain huomatakseni että eihän sieltä löydy mitään 18-napaista kytkintä, kuten Webaston ohjeissa, johon tuikata tuo signaalipiuha vaan lämmönsäätimille menee yksi 12-napainen jossa 3 vapaata ja sitten puhaltimen kytkin on omana klönttinään, johon tulee 6 napainen liitin, jossa 5 johtoa kytkettynä. Saakos tähän nyt millään kytkettyä suoraan tuota signaalipiuhaa webastolta vai joutuuko releistämään puhaltimen?

Kyseessä siis tämännäköinen säätöpaneeli, ilman sisäilmankiertoa: http://i21.ebayimg.com/03/i/001/12/db/17a5_1.JPG

Edit: senverran selvisi, ettei ainakaan tuon 12-napaisen liittimen vapaista nastoista ole muita kytketty kuin nro. 1.
BMW/ALPINA B3 3.2 Coupe -96
M-B W202 C180 -94
M-B 410D -91
Avatar
hannun1
Mersumies
Mersumies
Viestit: 662
Liittynyt: Pe 16.04.2004 19:07

Viesti Kirjoittaja hannun1 »

Elikkä tuon paneelin perusteella veikkasin, että autossa ei ole ilmastointia.

Jos näin on, niin tuon kojelaudan saa huoletta kasata ja siirtyä sulakerasian puolelle. sieltä vaan puhaltimen sulakkeelta lähtevä johto poikki ja webaston 5- napainen rele kytkentäohjeen mukaan siihen kiinni. Tällöin voit itse valita millä nopeudella puhallin pyörii, vai pyöriikö ollenkaan, kun webastoa käytät.
Avatar
nut
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Su 14.10.2007 18:29
Paikkakunta: Kauhajoki

Viesti Kirjoittaja nut »

Joo, ei ole ilmastointia, eipä tullu huomattua mainita. Näin itsekin tosiaan tuon pähkäilin, löysinkin nuo sun aiemmin laittamat kytkentäohjeet sulakerasiasta, näillä edetään, kiitoksia.

Tulipahan nyt tarkistettua tuo lämpötilansäätöpaneelikin kylmäjuotosten varalta, ja kojelaudan kasaaminenhan on aina yhtä mukavaa puuhaa :lol:
BMW/ALPINA B3 3.2 Coupe -96
M-B W202 C180 -94
M-B 410D -91
Vastaa Viestiin